Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandat z fotoradaru zapłaci właściciel auta

Data publikacji: Autor: (mm) / TVN Turbo/x-news

Fot. Archiwum Polskapresse Platforma Obywatelska chce zmian w karaniu kierowców mandatami z fotoradarów. Nie będzie już konieczne ustalanie kto przekroczył prędkość. Znikną także punkty karne.
Fot. Archiwum PolskapresseObecnie właściciel pojazdu dostaje zdjęcie z fotoradaru i ma trzy opcje do wyboru. Może się przyznać, że prowadził, wskazać inną osobę, lub odmówić wskazania kogokolwiek.
 
Zgodnie z propozycją zmian w przepisach, karę miałby płacić właściciel pojazdu na podstawie zdjęcia z numerem rejestracyjnym. Na podstawie zdjęcia z fotoradaru nie będą naliczane punkty karne. Zmiany mają dotyczyć nie tylko osób prywatnych i przedsiębiorstw, ale także wypożyczalni samochodów i firm zajmujących się leasingiem. Propozycjami zmian wkrótce powinien zająć się Sejm.
 
W 2015 roku Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym zainstaluje w nowych lokalizacjach 45 fotoradarów. Oznacza to, że w systemie automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym znajdzie się niemal 400 urządzeń stacjonarnych, dokonujących pomiaru prędkości w sposób punktowy.
 
Wskutek kontroli dokonywanej przy wykorzystaniu fotoradarów w 2014 roku wysłano 835 475 wezwań do właścicieli pojazdów, którymi dokonano przekroczenia dozwolonej prędkości (łącznie weryfikacji poddano 1,5 mln naruszeń). W pismach proszono ich o wskazanie komu samochód lub motocykl został powierzony do kierowania czy używania. W efekcie, w ramach postępowań, wystawiono 427 tys. mandatów (w roku 2013 było ich 262 tys.).

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ygg (gość)

  Nie przejdzie. Nie można karać osoby która nie złamała prawa. Podstawowe konstytucyjne prawo.

 • ps (gość)

  Przejdzie. W tym kraju nie takie rzeczy przechodzą :)

 • dziadek (gość)

  karanie za posiadanie. Nie dotyczy rządzących, posłów, senatorów, sędziów, prokuratorów i innych immunitetów

 • ZSRR (gość)

  NO NARESZCIE POKAZAŁA KOMUNA --SORRY KNESET-

 • Gość2 (gość)

  Tylko Platforma Obywatelska może wpaść na tak idiotyczny pomysł!!! LUDZIE OPAMIĘTAJCIE SIĘ

 • Jakub Wędrowycz (gość)

  Nie "Platforma chce" tylko od lat łazi za tym ITD, bo się nie wyrabiają z ilością zrobionych zdjęć i około 80% spraw im się przedawnia. A tak będzie prosto - dane właściciela auta i wysyłamy kwitek do zapłaty.

 • Maria (gość)

  Mam nadzieję, że właścicieli, którym ukradziono samochód i to zgłosili nie będzie się wlepiać mandatów? Złodziej będzie zapierniczał a właściciel ma płacić? Weźcie to pod uwagę.

 • Merlin (gość)

  Tak najlepiej, a za naszych baranów z Wiejskiej bo jak ich inaczej za takie pomysły nazwać niech płaci Kancelaria Sejmu z naszych podatków. Mój głos na PO to już historia.

 • ala (gość)

  chore, mam samochód, nie jeżdżę nim, nie mam prawa jazdy, jestem osoba słabowidzącą. Czasem syn lub wnuk nim jeździ, ponieważ robi mi zakupy. To co nie dość, że jestem pokrzywdzona przez los to jeszcze mam płacić mandaty.

 • Galimatias (gość)

  Nie rozumiem po co takie harce. Trybunał w założeniu to uwali.

 • MS (gość)

  Zanim trybunał to uwali to minie z 1.5 roku (TK daje czas na zmianę) bo "sługus Komor" przed podpisaniem nie zgłosi tego bo wiadomo że by to odrzucili. A tak to chociaż przez pewien czas będzie się strzyc owce.

 • rafael (gość)

  słyszałem, że z pomocną Yanosika można odwołać się od mandatu. Orientuje się ktoś?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości