Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandat za brudne tablice rejestracyjne (video)

Data publikacji: Autor: Dariusz Kowalczuk / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Wystarczy jeden dzień intensywnej jazdy o tej porze roku, by tablice rejestracyjne pokryły się grubą warstwą brudu. Jeśli go nie usuniemy możemy zapłacić dość wysoki mandat.
Zimą tablice rejestracyjne pojazdu bardzo szybko ulegają zabrudzeniu. Nieczytelne stają się zwłaszcza numery rejestracyjne z tyłu samochodu. I o ile zazwyczaj pamiętamy, że za nieoczyszczone ze śniegu auto możemy dostać mandat, o tyle o tablicach bardzo często zapominamy. Tymczasem jeśli na tablicy rejestracyjnej zalega błoto lub śnieg w takim stopniu, że jest ona nieczytelna, wówczas mamy do czynienia z popełnieniem wykroczenia za który grozi mandat.
 

Ile zapłacimy? To w dużej mierze zależy od faktu czy mamy szczęście. Jeśli jednak nie jest to „nasz dzień” i policjant zakwalifikuje nasze wykroczenie do złamania przepisów wynikających z art 60 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym (zabrania się zakrywania świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych wymaganych tablic albo znaków, które powinny być widoczne), wtedy mandat może wynieść nawet i 500 złotych!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • To jest takie PiSiorskie (gość)

  Uwaga taki mandat należy odrzucić , gdy tablica tylna jest nieczytelna a przednia tak ponieważ ten artykuł mówi (tablic rejestracyjnych) czyli obu .W każdym sądzie wygracie sprawę , nawet PiSiorskim bo tam liczą się zapisy czytane ze zrozumieniem pismaki.

 • To jest takie polskie (gość)

  BRUDNY POJAZD

 • sas (gość)

  nie brudne tylko nie czytelne !

 • ogórek (gość)

  mandat to należy się zarządcy drogi, bo nie utrzymuje drogi w należytym stanie technicznym. Cieniutka warstwa brudu plus trochę wilgoci i żadne systemy ABS nie pomogą. Brudne tablice to nie zakrywanie tablic - chyba jest zasadnicza różnica. Przepis mówi o zakrywaniu tablic. Niech policjant przed sądem udowadnia, że kierowca celowo zakrył tablice rejestracyjne. Takie coś trzeba sfilmować.

 • Ciekawy (gość)

  A co to znaczy, że tablica jest nieczytelna? Jest to jakoś w ustawie określone? Z jakiej odległości, pod jakim kątem powinny być widoczne numery?

 • Kurek (gość)

  Kur va od miesiąca dwonie do SM żeby zrobiliporzadek z kierowcami cięzarówek - które z budowy na ulicę wywożą błoto. ły se H. e. i lenie mają to w d u pi. e.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości