Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandat za jedzenie podczas jazdy. Ile można zapłacić?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Czy kierowca może jeść podczas jazdy? Przepisy są jednoznaczne, ale nie wszyscy wiedzą jakie regulacje mamy w Polsce w tej kwestii.

Mandat za jedzenie podczas jazdy grozi głównie kierowcom zawodowym, którzy pracują w firmach zajmujących się przewozem osób. Chodzi zatem o kierujących busami, autobusami czy taksówkami. Regulacje nie dotyczą prowadzących samochody osobowe.

Z art. 63 p. 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym wynika, że "kierującemu pojazdem silnikowym, który przewozi osobę, zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy. Nie dotyczy to kierującego samochodem ciężarowym, który przewozi osobę w kabinie kierowcy, i kierującego samochodem osobowym, z wyjątkiem taksówki". 

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny

Mandat za jedzenie podczas jazdy w przypadku kierowcy zawodowego wynosi 50 zł. Jeśli jednak funkcjonariusz uzna, że jedzenie rozprasza uwagę kierowcy, ogranicza jego koncentrację i może spowodować wykonanie manewru zagrażającego pasażerom, wtedy kara może wynieść 200 zł.

Aby uniknąć mandatu, kierowca powinien skorzystać z obowiązkowej pauzy i wtedy spożyć posiłek. Policjanci bardzo rzadko uciekają się do karania na podstawie tych przepisów, ale  prawo jest prawem, zatem mogą to zrobić.

Zobacz także: Nowa Toyota Mirai. Auto na wodór oczyści powietrze podczas jazdy!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Kek (gość)

    Zbędny artykuł, darujcie sobie clickbaity po wyświetlenia reklam, żałosne

  • Babcia (gość)

    Ten nowy przepis jest do niczego.piesi wchodzą na jezdnię kiedy chcą nawet nie patrząc przejść jest kilka . najgorsze są koło kościołów istny cyrk . Wystarczyłoby pomyśleć też o kierowcach i zanieczyszczaniu środowiska przez korki jest rozwiązanie...ustanowić normę pieszych chcących przejść przez przejście do 3_4 osób i nie będzie takiego ciągłego kręcenia się po jezdni z obu stron pamiętaj jezdnia jest dla samochodów uszanuj innych

  • Tata (gość)

    Ja bym ustanowił normę aut do 3_4 i wtedy zielone można jechać skończyło by się to kręcenie....

  • Stefan (gość)

    Skończylo się już przechodzenie przez przejście z telefonem przy uchu lub słuchawkami na uszach

  • Komentarz usunięty.
  • Piwny bebech z wiejskiej osp xz (gość)

    Przestane jest chipsy.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości