Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Mandat za mycie samochodu. Czy podczas pandemii można korzystać z myjni?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fot. Pixabay.com Policjanci wspierani przez funkcjonariuszy innych służb m.in. straży miejskich i Żandarmerii Wojskowej dbają o bezpieczeństwo mieszkańców i sprawdzają, czy dostosowują się oni do kolejnych wprowadzonych ograniczeń w związku z panującą pandemią koronawirusa.

W związku z trwającym stanem epidemii, do można opuszczać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Należą do nich: wyjście do pracy, w związku z wolontariatem w walce z koronawirusem, czy też w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Obowiązuje zakaz zgromadzeń powyżej dwóch osób.

Zobacz także; Koronawirus. Czy można wypożyczać rowery miejskie?

Trzech mężczyzn dostało mandaty na jednej z myjni samochodowych w Olsztynie. Wszyscy zostali ukarani za złamanie przepisów odnośnie zakazu zgromadzeń mandatami w wysokości 500 zł.

"Policja realizuje zalecenia wynikające z obostrzeń i ograniczeń nałożonych decyzjami Ministra Zdrowia. Z domów można wychodzić tylko w najważniejszych potrzebach życiowych. Mycie samochodu nie jest najważniejszą potrzebą życiową" - wyjaśnia młodszy aspirant Tomasz Markowski, P.O. Rzecznika Prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Redakcja motofakty.pl zwróciła się do kilku rzeczników prasowych policji w kraju z pytaniem czy w świetle obecnie obowiązujących przepisów można bez konsekwencji umyć samochód np. na myjni automatycznej wracając z pracy?

Na chwilę obecną uzyskaliśmy następująca odpowiedź:

"Obecnie poruszone przez Pana kwestie reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 roku w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wydane na podstawie art. 46  i art. 46b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi."

Biuro prasowe Komendy Głównej Policji poinformowało nas, że:

"Każda sprawa, każda kontrola, każda interwencja -  są inne i oceniane przez policjanta na miejscu. Nie da się "gdybać" i odnosić ogólnikowo."

Od rzecznika prasowego Komendy Stołecznej Policji otrzymaliśmy następującą odpowiedź:

"Każdą sytuację oceniają policjanci interweniujący. Pod uwagę biorą zarówno obowiązujące normy prawne, jak również wyjaśnienia osób."

Nie dysponujemy zatem jasnym i czytelnym stanowiskiem policji - można czy nie można?

Naszych Czytelników będziemy informować na bieżąco o stanowisku policji w tej sprawie.

Przypominamy, że nadal obowiązuje obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Dzieci i młodzież, które nie ukończyły 18 roku życia, nie mogą wyjść z domu bez opieki. Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego usprawiedliwia ich obecność na ulicy. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Gość (gość)

  A co trzech myło jeden samochód, czy trzech myło 3 samochody ?

 • snickers (gość)

  teoretycznie to jakas parodia - myjnie samobslugowe maja boksy o szerokosci okolo 3m...chyba ze panowie przyjechali na automatyczna i w kolejce zrobili sobie pogawedke...tak czy siak parioda w kabaretowym raju ;]

 • Krzych (gość)

  Czy umycie samochodu na myjni należy do podstawowych potrzeb lub wyjątkowej sytuacji? Ludzie... najpierw przeczytajcie tekst ze zrozumieniem a potem komentujcie. Bardzo dobrze że zostali ukarani, bo przeciez brudny samochód nie pozwala na normalne funkcjonowanie...:- D

 • Komentarz usunięty.
 • Manatodawcy (gość)

  Bezmyślna nadgorliwość!

 • Rzecznik Praw Obywatelskich pracuje jeszcze ?? (gość)

  Rzecznik Praw Obywatelskich pracuje jeszcze ??

 • To jest takie PiSiorskie (gość)

  Czyli teraz można jeździć z brudnymi tablicami , PiSiory nie zarobią na fotoradarach.

 • TK (gość)

  Mandat można też dostać za zbyt brudny samochód. Zachlapane błotem szyby itp. Wycieraczki wycierają szyby tlko w ograniczonym polu służą do usuwania kropel deszczu i drobnych zabrudzeń a nie błota czy np ptasich ku.p

 • gość (gość)

  Przed chwilą można było dostać mandat za brudne auto. Korzystanie z myjni z rozwagą i zachowaniem zasad, nikomu nie przeszkadza. Myjnia przynajmniej coś zarobi, a nie kolejna firma do bankructwa

 • Roman (gość)

  Też tego nie rozumiem. Ja wiem że to nie pierwsza potrzeba ale jak teraz jeżdżę codziennie 50km do pracy w jedną stronę i pogoda jest różna to brudnym autem też Jeżyc nie można. Raz że za brudne auto to też można mandat zaliczyć a dwa brudne też ogranicza pole widzenia. Wycieraczki nie zbiorą wszystkiego.

 • Romanek (gość)

  Nie należy przyjmować mandatu, a w sądzie argumentować tym ,że przepisy nakazują aby oświetlenie, oraz tablice rejestracyjne były czyste. Na ulicy nie można myc samochodu. I tak jak ktoś napisał wyżej, jakby policja podchodziła normalnie , to jakie zagrożenie stanowię myjąc sam swój samochód na myjni bezdotykowej w rękawiczkach.

 • Bartosz (gość)

  Moim zdaniem bezprawie, po pierwsze brudnym samochodem (szyby, tablice rejestracyjne) nie mogę jeździć więc gdzie mam go umyć? Po drugie nie zauważyłem rozporządzenia zabraniającego otwarcia myjni lub innych usług (poza restauracjami i sklepami w galeriach handlowych) więc chyba nie ma zakazu z korzystania z nich. Idąc tym tropem nie wolno nam pojechać do sklepu budowlanego, odzieżowego itd.. Nikt jednak nie nakazał ich zamknąć. Czegoś tu nie rozumiem.

 • Aslan (gość)

  Dla niektórych czysty samochód to wymóg zachowania zdrowia psychicznego

 • Gr (gość)

 • Gr (gość)

  Po prostu budżet potrzebuje pieniędzy

 • Czyżby (gość)

  Parodia jak można karać za brudny i czysty samochód jednocześnie ??

 • Heniu (gość)

  W takim razie czy na Orlenie sprzedaje się dalej alkohol papierosy czy to jest usługa pierwszej potrzeby. Zakazać!!! Tylko paliwo. Ograniczyć pracowników na stacji dla ich dobra. A może szkoda bo to państwowy moloch.

 • mejka (gość)

  To nadgorliwość policji. Myjnia bezdotykowa, kierowcy ze swoimi autami ponad dwa metry od siebie. Trzeba myć auta na zewnątrz i w środku, przecież nimi jeździmy. Wsiadamy, oddychamy, wysiadamy. A w środku zostaje nasz oddech - może być zawirusowany. Tak samo mieszkania, trzeba sprzątać, wietrzyć, a nie siedzieć zamkniętym w brudzie bez wietrzenia. Rządzący chcą by nas jak najwięcej chorowało. Wtedy zostaną tylko ludzie silni, którzy będą pracować na rządzących nowe auta, czy wille.

 • Jury (gość)

  Czy rozporządzenie RM jest aktem wyższej rangi jak konstytucja? Dopóki nie ograniczy się praw obywatelskich każdy ma prawo do swobodnego przemieszczania oprócz osób w izolacji lub kwarantanny.

 • Ja mam ich gdzieś (gość)

  Szukają pieniędzy na głosowanie. Ja mam ich gdzieś i pojade umyć auto na myjnie ( auto w leasingu). Z resztą jest to narzędzie pracy i jako przedstawiciel nie mogę jeździć usyfionym autem do klientów. Po za tym auto jest w leasingu więc muszę o nie dbać i jest niezbędne

 • Gosc (gość)

  Jeżeli to jest według widzimisie policji to o co tu pytać? Dobrze ze ich palami nie pouczyli. To fakt ze koronawirus rzuca się na mózg.

 • ja (gość)

  Panie władzo , ktoś mi kichnął i boje ze z wirusem. Ptak mi narobił i kupa ograniczała mi widoczność. Miałem brudne tablice to tak na szybko wymówki a można więcej . Co d... ilowi przeszkadza mycie samochodu na bezdotykowej....

 • Gosc (gość)

  To policja stwarza coraz większe zagrożenie bez powodu zatrzymując ludzi. Nadużywali zawsze swoich uprawnień ale teraz robią to ile chca bo dostali na to zgodę i błogosławieństwo.

 • snickers (gość)

  wychodza ukryte fobie panow milicjantow ;]

 • sid635 (gość)

  parodia: w lesie się zakaże , w myjni tez i na bałtyckiej kilkuset metrowej plaży też , z rodzina nie mogę wyjść do lasu . i na rower, ale przebywać w domu mogę na jednej kanapie , i przy stole i do pracy muszę jechać...... komuś się niezłe pomieszało jak układał te przepisy

 • jan (gość)

  Rozumiem że Policjanci podjechali UTYTŁANYM Radiowozem !

 • Daro (gość)

  Pojechali zmyc wirusy z auta,nie można..?swoją drogą policja w jakiej odległosci stała od obywatela?? czy byl to jeden policjant czy dwóch..a to juz tłum i tak samo powinni dostac mandaty odgórnie.

 • Mm (gość)

  To jakaś farsa! Od kiedy dbanie o czystość jest przestepstwem?!Nie dawno nakazano myć ulice w warszawie ale auta to już nie wolno umyć ,jeździmy właśnie po tych samych ulicach ! Nadgorliwosc czasami jest gorsza od faszyzmu.

 • Daniel (gość)

  Jak nie jest wazne jade do pracy brudasem w innych krajach odkazaja samochody jada przez bramki nie umyjesz auta dostaniesz mandat bo nr rej nie widac myjesz tez dostaniesz brawo wy Policjanci

 • EniuuS (gość)

  Parodia w tym kraju się dzieje :) głupiego auta umyć samemu nie można na myjni, rozumiem jakby było więcej jak jedna osoba , ale w pojedynkę ? Kasy brakuje w budżecie żeby za byle gówno za przeproszeniem dawać mandat ? Tak samo na głupie ryby indywidualnie wyjść nie można -.- kogo ja tam zaraże ? Albo kto mnie zarazi ? Zakaz... Zakazać chyba nam nie mogą nic o ile jeszcze nie ma stanu wyjątkowego ani klęski żywiołowej . Dobrze mowie? Wszystko ludzie w granicach ludzkiego rozsądku !!! Za niedlugo za wyjście na balkon 500zl będzie :)

 • problem (gość)

  Pytanie: jeżeli zły człowiek przylepi mi na samochodzie karnego ... (wiadomo) to co mam zrobić? Tylko na myjni da się to usunąć. Nie pojadę na myjnię - będzie zgorszenie publiczne. Co mam zrobić?

 • Piotr (gość)

  A jak z przeglądem pojazdu? Też nie wolno?

 • Gość (gość)

  Witam Jeżeli nie można wyjść aby umyć auto, będąc sam na myjni lub w odległości większej niż 2m, tylko wyłącznie w celach życiowych to dlaczego w czasie pandemii muszę chodzić do pracy gdzie jest nas 20 i pracujemy blisko siebie, a po pracy nie wiadomo gdzie i co każdy robi? To parodia jakiej nie było wieki albo wcale

 • Darek (gość)

  Mam myjnie bezdotykowa na działce ktorej nie jesten wlascicielem. Kto teraz zaplaci dzierżawę, prad, gaz, wode i za co bede zyc?

 • Xxxxxxx (gość)

  Zakaz na myjni będę mył koło domu.na swojej posesji.

 • Lol (gość)

  Mandat za mycie... Typ nie umyje auta... pojedzie i cyk mandat za brudna tablice, pod blokiem nie może umyć bo.... mandat... Kierowcy pozostaje lizać samochody! Wywalamy ozory liżemy auta i nie daj boże, jeśli będzie was 3 obok siebie na parkingu bo przecież spotkania do 2 osób! Będzie was 3 już macie nielegalne zgromadzenie, nie daj boże jak będziecie w maskach zasłaniających twarz do tego z flaszką w ręku krórą nieśliście żeby odkazić srodek, spożywanko publicznie, a weź do tego odpal auto, żeby pochodziło bo jeździć też nie możesz, powyżej minuty.... XD Orwell by tego nie wymyślił XD

 • mori (gość)

  Powiem tak chcieliście pincet teraz się nie dziwcie że rząd szuka pieniędzy na obiecanki dla przedsiębiorców

 • Gość (gość)

  Przecież mycie auta to teź w pewnym sensie odkaźanie i dezynfekcja

 • Kierowca (gość)

  Jak dla mnie wszystko powinno być hiper czyste wkoło sami chorzy a ja mam samochód dotykać nosić zakupy to co na takim brudnym aucie to mniej wirusów jest... to może ręce też przestanę myć jak to pomaga...

 • Kingula (gość)

  Za brudne samochód mandat, za mycie na myjni mandat, za mycie przed domem mandat. Opon też nie zmienisz bo mandat, a zimowe w temperaturze 20 stopni płyną i tracą przyczepność dobrze że za to nie ma mandatu jeszcze do zmiany przepisów. Myjnia to punkt usługowy i nie ma nakazu zamknięcia to czegoś tu nie rozumiem. Na myjni nie spotykam się z nikim innym. No ale trzeba na czymś zarabiać.

 • EHRLE - PRODUCENT MYJNI SAMOOBSŁUGOWYCH (gość)

  Jako największy w Polsce producent samoobsługowych myjni samochodowych pragniemy zaznaczyć, iż polskie prawo nakłada na użytkowników pojazdów obowiązek poruszania się pojazdami czystymi umożliwiającymi bezpieczną jazdę.  Co więcej należy zaznaczyć że ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju należy szczególnie dbać o higienę w tym także o czystość samochodów gdyż na plastiku czy metalu wirus utrzymuje się nawet do 5 dni. Takie są zalecenia lekarzy.  Korzystając z myjni samoobsługowej należy oczywiście przestrzegać zaostrzonych zasad bezpieczeństwa: - używać rękawiczek jednorazowych - dezynfekować ręce  - nosić maseczkę ochronną  - na stanowisku mycia powinna znajdować się tylko 1 osoba  - unikać kontaktu z innymi użytkownikami myjni (nie grupować się) Stanowisko mycia ma wielkość ok. 5m x 6,66m zatem przy zachowaniu powyższych norm bezpieczeństwa pozwoli na bezpieczne umycie auta bez narażania zdrowia i budżetu.

 • On36 (gość)

  Ciekawe gdzie i jak policja myje radiowozy ,albo rządowe limuzyny

 • sl (gość)

  Bezprawie, że brak słów.

 • Ania (gość)

  Nie rozumiem tego zakazu, mam samochód bardzo brudny i nie mogę go umyć, ale jeżdżę codziennie do pracy i brudne szyby ograniczają mu widoczność i ci w takiej sytuacji? Mogę czy nie bo samochód jest mi niezbędny na dojazdy czyli jest potrzebą życiową

 • Talsen (gość)

  Pierwsza potrzeba ,to jest pojęcie względne. Jeden lubi mieć brudny zas...... samochód i mu to nie przeszkadza. Ktoś kto nie lubi brudu w żadnej postaci musi z tego powodu ponosić konsekwencje? To jest faworyzownie brudasów i dyskryminacja. Ponadto uważam ,że możliwość zarażenia się wirusem w myjni jest 100 razy mniejsza niż np w autobusie, tramwaju czy Biedronce. Nie przenośmy takich idiotyzmów do do wszystkich dziedzin życia.

 • Poznan101 (gość)

  A ja mam WYJEBANE i jadę TERAZ umyć samochód ;) Pozdrawiam wszystkich poza psami.

 • Edek (gość)

  To prawo jest takie jak ta policja

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości