Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandat za okulary?

Data publikacji: Autor: Anna Jorgas

Fot. Maciej Pobocha Jeśli lekarz polecił jazdę w okularach, to kierowca musi je mieć na nosie. W przeciwnym razie policjant może wystawić mu mandat za łamanie przepisów o uprawnieniach do kierowania.

Masz kłopoty ze wzrokiem – nie siadaj za kółkiem bez okularów. Takiego nakazu nikt nie neguje. Niedowidzący kierowca może być zagrożeniem dla siebie i innych. Policja ma prawo skontrolować, czy kierujący stosuje się do lekarskich zaleceń i koryguje wzrok w czasie jazdy. Okazuje się jednak, że w prawie jazdy może być wpisane ograniczenie pozwalające kierować autem wyłącznie w okularach, a wtedy kierowca nie może zakładać szkieł kontaktowych. I odwrotnie. Fot. Maciej Pobocha

 

- Tłumaczenia, że na oczach są soczewki kontaktowe nic nie dadzą. Nas interesuje to, co jest zapisane w prawie jazdy – mówi policjant z warszawskiej drogówki. –  Jeśli lekarz polecił jazdę w okularach, to kierowca musi je mieć na nosie. W przeciwnym razie możemy wystawić mu mandat za łamanie przepisów o uprawnieniach do kierowania.

 

Problem stanie się jeszcze większy, gdy kierowca jeżdżący bez zalecanej korekty wzroku spowoduje wypadek. Wtedy do akcji może wkroczyć prokurator, a delikwentowi grożą dodatkowe zarzuty.

 

Niepozorne cyferki

 

Art. 87 prawa o ruchu drogowym mówi, że kierującym może być tylko osoba sprawna pod względem fizycznym i psychicznym.  O tym, czy jest, decyduje lekarz. Jeśli stwierdzi, że ktoś ma kłopoty np. ze wzrokiem, słuchem albo narządami ruchu, może zezwolić na kierowanie pojazdem pod pewnymi warunkami. Chodzi o korekcję wzroku lub słuchu, stosowanie protez kończyn czy dokonanie w pojeździe takich modyfikacji, które umożliwią niepełnosprawnemu samodzielną jazdę. 

 

Lekarskie zalecenia wpisane są w kolumnie 12 w tabelce na drugiej stronie prawa jazdy. Mają postać cyfrowych kodów. Do polskiego prawa wprowadziła je unijna Dyrektywa Rady z 29 lipca 1991 r. w sprawie praw jazdy (91/439/EWG). Kod 01.01 oznacza, że kierowca musi jeździć w okularach, kod 01.02 to zalecenie noszenia soczewek kontaktowych. Jest też kod  01.06 – okulary lub szkła kontaktowe. Ten kod jest najwygodniejszy, bo z nim kierowca może stosować zamiennie okulary lub soczewki. Problem w tym, że wielu kierowców ma wpisany kod 01.01, czyli mogą jeździć wyłącznie w okularach, a za jazdę w soczewkach grozi im mandat.

 

Brudne palce kontra prawo

 

Policjanci mówią, że tak skonstruowane przepisy mogą być kłopotliwe również dla nich.

– No bo jak mamy sprawdzić, czy kierowca, który powinien jeździć w soczewkach, ma je założone? Nawet jeśli spojrzymy kontrolowanemu głęboko w oczy, to szkła kontaktowe nie zawsze zobaczymy – tłumaczy policjant z warszawskiej drogówki. - Teoretycznie możemy poprosić o zdjęcie soczewek z oka, ale to absurdalna sytuacja. Kierowca musiałby to robić niezbyt czystymi palcami. A co, gdy akurat nie ma przy sobie pojemnika z solą fizjologiczną?

 

- Niestety takie jest prawo – wzdycha Mariusz Wasiak, radca z Wydziału Profilaktyki Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.- Policjant nie jest lekarzem i nie będzie oceniał,  czy kierowca widzi, czy nie widzi. Ma jednak obowiązek sprawdzenia, czy stosuje się do zaleceń lekarza.

Jednak jego zdaniem policjanci nie muszą od razu wystawiać mandatu. – Sugerowałbym pouczenie – dodaje.

 

Co na to medycyna

 

Czy z medycznego punktu widzenia jest istotne, w jaki sposób kierowca koryguje sobie wzrok?

 

- Bywają przypadki, gdy szkła kontaktowe nie są wskazane – twierdzi prof. Jerzy Szaflik, krajowy konsultant ds. okulistyki.- Podobnie jest z okularami: kształt nosa czy położenie uszu mogą powodować, że ich noszenie będzie niemożliwe. Jednak w większości przypadków soczewek i okularów można używać alternatywnie. Dobrze dobrane soczewki mogą być nawet lepsze – np. nie ograniczają pola widzenia tak, jak oprawki okularów.

 

Prof. Szaflik słyszał o problemie kierowców: – Wydaje się, że w tej sytuacji należałoby doprecyzować przepisy o badaniach lekarskich kierowców. Mogę obiecać, że zgłoszę taki postulat.

 

Zanim będzie lepiej

 

Dla tych, którzy już teraz stosują soczewki zamiast okularów nie mamy dobrych wieści.

- Powinni poprosić lekarza o zmianę zaleceń i wskazanie w nowym orzeczeniu, że kierowca może używać zamiennie okularów i szkieł kontaktowych, co oznacza wpisanie w prawie jazdy kodu 01.06 – mówi Mariusz Wasiak z KGP. –  To się oczywiście wiąże z wymianą tego dokumentu, ale innego wyjścia nie widzę. Odrębny dokument, jakim mogłoby być zaświadczenie od okulisty, że kierowca może stosować zamiennie soczewki lub okulary nie jest dla policjanta żadnym argumentem – decydujące znaczenie ma odpowiedni wpis (kod) w prawie jazdy.

 

Badanie lekarskie, wymiana prawa jazdy… Lekko licząc 270 zł! Tym, którzy wyjeżdżają samochodem za granicę, radzimy zamówić od razu dwie pary okularów lub soczewek. W niektórych krajach Unii Europejskiej (np. Niemcy, Austria, Słowacja, Hiszpania) można dostać mandat za brak zapasowych szkieł.

 

Podstawa prawna:

 

Ustawa z  20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z  21 stycznia 2004 r. w sprawie wydawania uprawnień do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2004 r. Nr 24, poz. 215 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z   21 kwietnia 2004 r. w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2004 r. Nr 89, poz. 855 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z  7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2004 r. Nr 2, poz. 15)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • tomek1

  Ja takiego nakazu nie mam ale po kilku latach wzrok mi jednak siadł i każdemu kto doświadczył tego samego lepiej niech się doposaży o okulary. Mniej senny będziesz, "o niebo" lepiej wszystko widać i dużo wygodniej się prowadzi. Teraz nie wyobrażam sobie jeździć bez okularów.

 • Pikus

  tomek1 popieram ja nie mam wpisanych i także używam fotochromów do jazdy bardzo poprawiają widoczność w słoneczne dni. Jeżeli chodzi o okulary i kary to podobna sytuacja jest na egzaminie na "Prawko" jako instruktor byłem świadkiem jak egzaminator nie dopuścił kursanta (nie mojego staram się informować ich o przepisach) do egzaminu dlatego, że miał napisane 01.01 a przeszedł w szkłach:)

 • OSK

  najlepiej jak lekarz wpisze tylko kod 01 wtedy nie ma znaczenia czy mam okulary czy szkła

 • Krzysztof (gość)

  Witam Serdecznie. Jak robiłem Prawko nie nosiłem okularów i nie miałem takiej potrzeby. Po jakimś czasie pogorszył mi się wzrok i doszło do wizyty lekarskiej i teraz nosze Okulary i prowadzę Auto . W Prawku nie mam wpisane przez Lekarza 01.01 i teraz pytam się. Kiedy zostanę zatrzymany przez Policję , a będę w okularach to jakie poniosę konsekwencje. Bardzo proszę ,czy ktoś jest w stanie mi na to opisać .Dzękuję

 • Benc (gość)

  Ja mam kod: 01.01,01.02

 • gosc (gość)

  czapa

 • Gosc (gość)

  Ja mam 0.9 bo nie doczytalem 2 cyferek i dali mi 01.01 zycie...

 • Mieszko 1-szy (gość)

  Po co robić takie zapisy w prawie jazy? Dzisiaj nie te czasy, co 50 lat temu. Dzisiaj coraz popularniejsza jest laserowa korekcja wzroku, kontakty, ortokorekcja. Takie zapisy utrudniają pracę policji, są kłopotem dla kierowców, generują zbędne koszty i niepotrzebną papierologię.

 • Okularnica (gość)

  Mam pytanie, jaka wada wzroku musi być by okulista wystawił że muszę jeździć w okularach.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości