Mandat za rozmowę przez komórkę

(pp)
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock
Za sprawą znowelizowanego w 2012 roku taryfikatora mandatów, jazda samochodem i jednoczesna rozmowa przez komórkę w sposób niezgodny z przepisami, oznacza karę w wysokości 200 zł i 5 punktów karnych. Jak można uniknąć tego mandatu?
Fot. Shutterstock
Fot. Shutterstock

Przepisy precyzyjnie wskazują sposób, w jaki można się posługiwać telefonami komórkowymi podczas jazdy. Art. 45 pkt 2. Prawa o ruchu drogowym mówi: "Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku". Oznacza to, że jedyną możliwością na legalną rozmowę w trakcie prowadzenia auta jest stosowanie zestawów słuchawkowych lub głośnomówiących.

Pierwsze z tych rozwiązań charakteryzuje się dość niską ceną zakupu. Niestety, na tym kończą się zalety zestawów słuchawkowych. Wymagają one bowiem stosowania przewodów, za pomocą których słuchawki połączone są z aparatem telefonicznym. Dodatkowo, wadą tego rozwiązania jest również konieczność przechowywania telefonu w kieszeni, właśnie ze względu na wspomniany wcześniej kabel.

Pozbawione tych wad są słuchawki Bluetooth, które stopniowo wypierają z rynku tradycyjne zestawy słuchawkowe. Dzięki łączności bezprzewodowej, korzystanie z nich jest dużo bardziej komfortowe. Dodatkowo, zasięg technologii Bluetooth pozwala na prowadzenie rozmów w odległości nawet do 10 metrów od telefonu.

Ostatnie rozwiązanie, zestawy głośnomówiące, to propozycja dla najbardziej wybrednych kierowców. Nowoczesne urządzenia pozwalają na np. wyświetlanie nazwy rozmówcy lub nr telefonu. Lecz ich podstawową zaletą jest brak konieczności stosowania słuchawek. Dźwięk wydobywa się z wbudowanego głośnika lub przy użyciu standardowego systemu nagłośnienia zamontowanego w samochodzie. Jednocześnie jest to rozwiązanie najdroższe.

- Wszystkie wymienione wyżej urządzenia pozwalają na bezpieczne prowadzenie rozmów telefonicznych podczas jazdy. Korzystając z nich, kierowcy nie muszą obawiać się również o mandat. Warto jednak pamiętać, że zdaniem psychologów, używanie zestawów głośnomówiących negatywnie wpływa na koncentrację kierującego - mówi asp. Robert Opas z Komendy Stołecznej Policji.

Wątpliwości kierowców budzi jednak użytkowanie CB radia. Zgodnie z wcześniej przytoczonymi przepisami, kierującemu zabrania się trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Tymczasem rozmowa przez CB radio wręcz wymaga tego od kierowcy. Zdaniem funkcjonariuszy, art. 45 pkt 2. Prawa o ruchu drogowym odnosi się jedynie do komórek. Nie oznacza to jednak, że kierowcy użytkujący CB radio mogą czuć się bezkarni. W wyjątkowych sytuacjach, mogą oni zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Policjanci wskazują, że chodzi o okoliczności wymagające od kierowcy zachowania szczególnej ostrożności. W praktyce, mandaty za korzystanie z CB radia zdarzają się jednak niezwykle rzadko.

Kolejną kwestią jest rozmowa przez telefon w aucie z automatyczną skrzynią biegów. Niektórzy kierowcy są zdania, że taki typ przekładni zwalnia ich z obowiązku stosowania specjalnych zestawów lub słuchawek. - Nic bardziej mylnego. Faktycznie, prowadzenie samochodu ze skrzynią automatyczną daje kierowcy większą swobodę, jednak przepisy nie przewidują żadnych przywilejów z tego tytułu. Oznacza to, iż korzystanie z telefonu komórkowego w takim aucie również stanowi naruszenie przepisu Art 45 Prawa o Ruchu Drogowym - wyjaśnia asp. Opas.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty