Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandat za rozmowę przez telefon na rowerze

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Andrzej Wiśniewski Na ulicach można spotkać wielu rowerzystów z telefonem komórkowym przy uchu. Nie każdy z nich ma świadomość, że naraża się na otrzymanie mandatu.

Ustawa prawo o ruchu drogowym definiuje pojazd jako środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane. Wskazuje, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.

Redakcja poleca:

Obowiązkowe naklejki na auta. Nowy pomysł ministerstwa
Ten przepis to bubel prawny
Kierowcy znaleźli prosty sposób na oszczędność


Z powyższych przepisów wynika, że rowerzysta trzymający przy uchu podczas jazdy telefon popełnia takie samo wykroczenie jak kierowca prowadzący samochód i rozmawiający przez komórkę.

Za takie wykroczenie grozi mandat w wysokości 200 zł. Kierowcy samochodu dodatkowo grozi otrzymanie 5 punktów karnych - na rowerzystów nie są nakładane punkty.

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Michał (gość)

  Rowerzyści to święte krowy na drogach. Policja woli dać staruszkowi mandat za nieprawidłowe przejście, aniżeli zatrzymać rowerzystę który najprawdopodobniej zdoła zwiać.

 • szkoda_słów (gość)

  "Wskazuje, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub MIKROFONU W RĘKU". Wobec powyższego zawsze mnie zastanawia fakt używania CB-radio bo w końcu trzyma się ten mikrofon w ręku. To w końcu sa za to mandaty czy nie?

 • zenon508 (gość)

  mam rozmowe to sie zatrzymuje

 • Bleee (gość)

  1. Grozi fikołajtkiem przez kierownicę albo po prostu upadkiem z wybiciem zębów i połamaniem żeber włącznie. 2. Co z przechodzeniem przez jezdnię z komórką przed oczami???

 • Veror (gość)

  W dzisiejszych czasach i technologi to żenada i obciach jechać na rowerze i jeszcze gadać z telefonem przy uchu ... Mało to wygodne i bezpieczne ! Słuchawek przewodowych i bezprzewodowych jest cała masa do wyboru i koloru

 • popieram (gość)

  M|imo, że od artykułu minęło ponad 2 lata to całkowicie się zgadzam z karaniem tych co się nie moga obyć bez telefonu podczas kierowaniem roweru (i samochodu). Wiele razy żałuję, że nie można by (bezkarnie) takiemu delikwentowi wyrwać telefon z ręki :( :( :( Sam jestem użytkownikiem roweru i rzadziej samochodu, ale dla mnie takie narażanie innych to przesada.

 • Olo (gość)

  W niemczech kara 50 Euro. Wiem bo zapłaciłem.

 • satisfaction (gość)

  Widziałem już debili /i to nie jednego/ , którzy pisali SMSa w ogóle nie trzymając kierownicy!!! Może czas wrócić do sprawdzonych metod MILICJI z czasów komuny??? Po prostu za wykroczenie wykręcało się delikwentowi zaworki z dętek i po krzyku!!! Prowadził pieszo rower do domu, czasem kilometry i pamiętał potem lekcję!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości