Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Mandat za śmiecenie. Będzie 10-krotna podwyżka?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Ministerstwo Klimatu i Środowiska wraz z GOIŚ i resortem Sprawiedliwości chcą zaostrzenia kar za przestępstwa przeciwko środowisku. Dla kierowców może oznaczać to podwyżkę mandatu za zanieczyszczanie dróg i chodników.

Chodzi o nowelizację przepisów rozdziału XXII Kodeksu Karnego, w którym unormowano tego typu czyny, do których zaliczyć można m.in. niezgodne z prawem składowanie, usuwanie, przetwarzanie, odzysk i transport odpadów zagrażających zdrowiu i życiu człowieka lub mogących mieć znaczący wpływ na środowisko.

Będą zmiany w karaniu?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, najsurowszy wyrok to 12 lat. Ustawodawca chce jednak zwiększenia go do 25 lat pozbawienia wolności za popełnienie czynu typu kwalifikowanego – tj. czynu, którego następstwem jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób.

Zobacz także. Opel Ultimate. Jakie wyposażenie?

Czeka nas podwyżka kary?

Proponowane zmiany mają znacząco zaostrzyć przepisy. Dodatkowo swoim zakresem mają obejmować również zanieczyszczenie dróg, chodników, placów i trawników. Oznacza to, że kierowcy m.in. wyrzucający niedopałki papierosów czy śmieci za szybę będą musieli nie tylko zapłacić mandat, ale też po sobie posprzątać. ma dotyczyć to także np. wycieków olejów z pojazdu.

Wysokość grzywny może wynosić od 300 do 5000 zł i będzie zależna od stopnia szkodliwości czynu. Obecnie jest to maksymalnie 500 zł.

Kiedy zmiany wejdą w życie?

Projekt ustawy ma być gotowy jeszcze w tym roku. Nie jest pewne kiedy zmiany ostatecznie wejdą w życie.

Zobacz także: Testujemy elektrycznego Opla Corsę

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Oko (gość)

    Kara za śmiecenie na skwerach w lasach powinna być dotkliwa i do tego sprzątanie jakiegoś obszaru i napewno sie odechce wywalac gdzie popadnie śmieci. Zresztą wystarczy zobaczyć wokół siebie jak się śmieci walaja, gminy i inne urzędy nic nie robią z tego. Punkty recyklingowe są pełne zróżnicowanych śmieci o po co to wystawione, zamontować kamery i gości karać za wolna amerykankę. Chcą wdrożyć aby każdy miał. Swój worek z kodem. Kreskowym i po co, włoży do reklamówki i dupa, będzie incognito

  • antykupa (gość)

    Powinno też się zabrać za właścicieli pupilów i co one zostawiają po sobie. Jak teraz osiedla wyglądają, skwery i parki. Nie przejdziesz żeby w coś nie wdepnąć 1000 zł mandatu i podatek 50zł miesięcznie od pupila.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości