Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandat za wjazd do lasu. Kiedy można dostać?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Anna Arent Późne lato i wczesna jesień to sezon na grzyby. Jeśli chodzi o przepisy ruchu drogowego, mandat można dostać już na etapie wyboru miejsca na parkowanie. w lesie.

Pojazdem silnikowym można poruszać się w lesie wyłącznie po drogach publicznych i państwowych oraz oznaczonych drogach leśnych – tak mówi ustawa o Lasach Państwowych.

Lasy Państwowe zwracają także uwagę, że "na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego".

Co więcej, samochodu nie wolno pozostawiać w przypadkowym miejscu w lesie. To nadleśnictwo wyznacza trasy oraz zatoczki do publicznego użytku i stosownie je oznacza. Za niewiedzę lub zlekceważenie przepisów grozi mandat karny w wysokości do 500 zł. Nie dostaniemy punktów karnych.

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny

Zakaz nie dotyczy pracowników leśnych, osób posiadających grunty rolne w okolicach lasów, właścicieli majątków z terenami leśnymi oraz funkcjonariuszy straży granicznej, pożarnej i pogotowia ratunkowego. Wyjątkiem objęci są również inwalidzi poruszający się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Służby leśne, aby zmniejszyć liczbę osób nagminnie łamiących przepisy, instalują kamery w miejscach najbardziej uczęszczanych, np. przez grzybiarzy.

Zobacz także: DS 9 - luksusowy sedan

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Jaca (gość)

    Tak tylko jedno,haracz,haracz dla zj...bów pisowskich

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości