Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandat za wycieraczką? Zmiany w doręczaniu

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

fot. Grzegorz Olkowski Premier przesłał do Rządowego Centrum Legislacji (RCL) projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie wystawiania mandatów drogowych.

Grzywna może zostać nałożona poprzez wystawienie: mandatu gotówkowego, kredytowanego lub zaocznego. Mandat gotówkowy może być nałożony wyłącznie wobec osoby, który nie mieszka na stałe w Polsce, natomiast mandat kredytowany nakładany jest wobec wszystkich innych osób.

Zobacz także: Ford Kuga. Jaka jest trzecia generacja? 

Z kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia wynika, że mandatem karnym zaocznym można nałożyć grzywnę w razie stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy; mandat taki pozostawia się wówczas w takim miejscu, aby sprawca mógł go niezwłocznie odebrać. Na tej podstawie kierowca może znaleźć mandat np. za wycieraczką pojazdu za nieprawidłowe parkowanie. 

Zgodnie z planowanymi zmianami od 1 maja funkcjonariusz nakładający mandat zaoczny będzie mógł zdecydować o doręczeniu go sprawcy wykroczenia, zamiast zostawiać zawiadomienie.

A co w przypadku kiedy np. auta, którym popełniono wykroczenie nie użytkował w tym momencie jego właściciel? Osoba, która otrzyma zawiadomienie, będzie musiała więc wziąć karę na siebie, albo wskazać sprawcę.

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ja (gość)

  Na zachodzie już od dawna to obowiązuje.

 • wojtek (gość)

  nic nie musi musi tylko umrzec

 • Jaca. (gość)

  A jak mandat porwie wiatr albo jakiś jeden cwaniak z drugim przechodząc dla żartów wyciągnie taki mandat z za szyby i wyrzuci gdzieś i kierujący nigdy takiego mandatu nie otrzyma, to jak ma zapłacić mandat o istnieniu którego niema pojęcia. Albo dowie się o takim mandacie po 2 latach z komornikiem i odsetkami, według mnie nie fer taki tryb doraczania mandatu. Zakładać blokady i odholowywac przynajmniej będzie się wiedziało za co się płaci.

 • yurek (gość)

  Jeśli nie zmieni się to: "gdy nie zachodzi wątpliwość co do osoby tego sprawcy" - to nałożenie mandatu przez policjanta, gdy na miejscu nie zastanie sprawcy, nie będzie możliwe.

 • m3rci (gość)

  Zastanawiam się jak to będzie miało się do RODO. Wystawiając mandat i wkładając go za wycieraczkę należny wpisać dane sprawcy na mandacie, oraz podstawę prawną za co został nałożony mandat. Każdy kto będzie przechodził koło takiego pojazdu może podglądnąć dane właściciela i miejsce zamieszkania. Do tej pory to policjant wystawiał wezwanie dla kierowcy danego pojazdu tylko po nr rej.. Ostatnio widziałem przypadek jak ktoś dowcipny pozamieniał wezwania dla kierowców samochodów, którzy nie zastosowali się do znaku B-36.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości