Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandaty. Będzie podwyżka? Jest propozycja zmian

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Paweł Relikowski Co klika miesięcy w Polsce powraca temat wysokości mandatów za wykroczenia drogowe. Tak jest i tym razem, a to za sprawą projektu, który zgłosił jeden z obywateli.

Nie każdy wie, ale art. 2 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach pozwala każdemu obywatelowi skierować do Sejmu tego typu dokumentu, który trafia do specjalnie powołanej komisji do zaopiniowania.

Autor petycji chce, aby uwzględnić zmiany w wysokości zarobków w Polsce. Maksymalna kwota mandatu karnego za pojedyncze wykroczenie drogowe miałaby zostać podwyższona do 2000 zł. W przypadku szeregu wykroczeń - policjant mógłby ukarać kierowcę mandatem w maksymalnej wysokości 4000 zł!

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Obecnie maksymalny mandat jaki może nałożyć kierowca wynosi 500 zł. Tak jest od 1997 roku. Jedynie w niektórych przypadkach może być to nawet 1000 zł (ma to miejsce wówczas, gdy jeden czyn jest zabroniony przez więcej niż jeden przepis).

Komisja skierowała do Ministerstwa Sprawiedliwości zapytanie. Prosi o opinię dotyczącą możliwości zmiany wysokości mandatów.

Zobacz także: Nowa Toyota Mirai. Auto na wodór oczyści powietrze podczas jazdy!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Józef (gość)

  Kolejne represje władzy!

 • Filip (gość)

  Za dużo stanowczo nie popieram tego

 • Filip (gość)

  Stanowczo za duży mandat nie popieram

 • Janusz (gość)

  Uważam że to jest bardzo dużo ,a jeżeli ktoś zarabia 2tys.zł. a jest bardzo dużo takich osób w Polsce

 • Edek (gość)

  Te kosmiczne kwoty to mogą płacić autorzy pomysłu a nie zwykły śmiertelników i proszę o zastanowienie rozwagę itp.

 • Edek (gość)

  Tak mało. ile wypadków jest a światów nie brakuje

 • Komentarz usunięty.
 • Artur (gość)

  Temat znany ipowielany wielokrotnie, a rozwiązanie jest proste czyli procentowy system karania i np.ten co zarabia 100 000 miesiecznie jak zapłaci za najniższe wykrocznie 10% bedzie ok itd. czym wyższe przewinienie, wykroczenie tym wyższy procent oczywiście posłowie i senatorowie sedziowie nie mogą chować się za imunitetem.

 • Mario (gość)

  Dla pisowskich psiarczyow może nakładać i 5000 tys niech poczują to co chcieli

 • Seba (gość)

  Kiedy nastanie sprawiedliwość ! Mandaty powinno się naliczać, procent od dochodu kierowcy ! Procent-od dochodu to w miarę uczciwe . Dla osób z dochodami milion i powyżej , system % towy to nadal ich upokarza. Płacenie tak Małych kwot im uwłacza, oni wiedzą że są dużo więcej warci. I z całą pewnością czują się źle. I z chęcią zapłacą znacznie więcej, żeby poczuć swoją wartość i godności. Nie traktujcie nas jak biedaków.

 • Tomasz (gość)

  to państwo to obłuda tu nie chodzi o żadne bezpieczeństwo tylko o pieniądze. Najgorzej że robią to ludzie , którzy chodzą potem do komunii. Mandat powinno się płacić za ciężkie przewinienia za mniejsze za drugim razem.

 • Antek (gość)

  Przecież wystarczy jeździć przepisowy, wtedy żadne mandaty nas nie dotyczą

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości