Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandaty. Będzie więcej ukaranych kierowców

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zamierza przeprowadzić reformę postępowania mandatowego. Jakie zmiany proponuje?

Fot. Archiwum Z 14 do 30 dni wydłużony zostałby czas trwania postępowania wyjaśniającego w postępowaniu mandatowym. Co to oznacza w praktyce? Dzięki temu sprawy z nagrań trafiających na policję będą się mogły kończyć zwykłym mandatem. Obecnie przewidziany czas jest zbyt krótki na zakończenie postępowania.

Zobacz także: Ruch Chorzów testuje Łukasza Hanzela

Okazuje się, że kierowcy, piesi, a także pozostali uczestnicy ruchu drogowego coraz częściej przekazują policji nagrania z zarejestrowanymi wykroczeniami na drodze. Jakie wykroczenia dominują w nagraniach? Chodzi głównie o zajeżdżanie drogi, złe parkowanie, korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy, czy wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych.

Warto podkreślić, że niedawno na 6 tys. zgłoszeń z nagraniami tylko 10%. kończyło się w sądzie wnioskiem o ukaranie. Teraz bywa tak nawet w 50% przypadków.

Warto równeiż dodać, że resort spraw wewnętrznych zamierza wprowadzić możliwość zapłacenia mandatu kartą

Fot. Archiwum
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Fot. Archiwum

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Taki Orwellowski taniec (gość)

  miliardy samochodów na świecie, krociowe zyski producentów, państw i fortun zyjących z ropy, akcyzy, podatków, rozwój gospodarki przez ciagłą budowę nowych dróg, opłaty za ich korzystanie i mandaty oraz rozwój policji wszelakiej. I ten człowieczek szaraczek to wszystko utrzymuje, kupując kawał złomu na kółkach.

 • aa (gość)

  Damy radę...

 • bastek00 (gość)

  to moje pierwsze pytanie będzie brzmiało "czy nagrywający mnie donosiciel posiada opłacony abonament rtv i od urządzeń multimedialnych" :)

 • Komentarz usunięty.
 • Baba (gość)

  My Polacy, sami nie będąc poprawnymi, chętnie donosimy na innych. W innych krajach UE, nie ma takiego donosicielstwa, jak u nas. Rozumiem, zatrzymać pijanego czy naćpanego kierowcę, jak to ostatnio było na Widzewie. Przekazać nagranie z kolizji czy wypadku, albo przekazać nagranie w którym widać jak ktoś przejeżdża na czerwonym stwarzając zagrożenie w ruchu drogowym. Ale praktycznie nie ma kierowców w naszym kraju, którzy nie jeździli by za szybko, albo nie zdarzało im się zaparkować źle lub nie popełnili by wykroczenia. Ale właśnie tacy, którzy najczęściej popełniają wykroczenia najczęściej też donoszą. Nie zapominajcie "donosiciele", że na was też ktoś może donieść!

 • glupota (gość)

  BABO NAPISALAS BZDURY!!! DAWNO CZEGOS TAKIEGO NIE SLYSZALME..W POLSCE MOWI SIE NA TO DONOSICILSTWO( TAK MOWIA LUDZIE KTORZY LAMIA PRZEPISY) NATOMIAST NA ZACHODZIE EUROPY jest to obowiazek obywatelski pusty KOSZALINKU

 • Ada (gość)

  W niektórych krajach nie można przedstawiać nagrań z kamery gdyż posiadanie wideorejestratora w aucie jest zabronione. Poza tym ludzie z reguły idą na policję dopiero gdy sami są poszkodowani np. ja zostałam zepchnięta na pobocze co o mało nie skończyło się w rowie. I tak zgłosiłam to, bo facet myślał, że jest królem szos i wszystko mu wolno. Jeśli będziemy pobłażać takim osobom, to nic w kulturze jazdy się nie zmieni. Myślę, że ludzie nie chodzą na policję z byle głupotą. Poza tym takim nagraniem nie udowodnisz nikomu prędkości, bo to niezgodne z kodeksem.

 • mar (gość)

  kula w łeb konfidentom

 • PAN Koń (gość)

  Każdy ma prawo do odmowy przyjęcia mandatu - tym bardziej z jakiej kamerki bez atestu do rejestrowania zdarzeń drogowych - i tym samym sprawą trafia do sądu, finito.

 • PO-LAK (gość)

  jak zwał tak zwał - donosicielstwo, obowiazek obywatelski - KAPUŚ ZAWSZE BEDZIE KAPUSIEM, chyba ze pokocha sie z kozą - TO BEDZIE kapuś kozojeb

 • nagrywanie bez pozwolenie? (gość)

  o ile mnie pamięć nie myli to nagrywanie, robienie zdjęć bez ZGODY nagrywanego to jest PRZESTĘPSTWO!!!! Coś mi się przypomina, że to kelnerów oskarżono o nielegalne nagrywanie!!!

 • kierowca (gość)

  kazde jedno nagranie jest do zakwestionowania czego pokazaly programy w tvn jak kierowca nagral pedzacy radiowoz....nie ma rejestrator homolagacji i tyle...i jeszcze mozna ukarac nagrywajacego.....polecam filmy z tvn....jak ktos nagra dobrego adwokata to sie skonczy nagrywanie dla potrzeb policji

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości