Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandaty. Bez kary za brak dowodu rejestracyjnego i polisy OC

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Lucyna Nenow Nie trzeba będzie wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Sejm uchwalił nowelizację przepisów.

Sejm przyjął zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji. „Za" głosowało 255 posłów, „przeciw" było 153, natomiast 26 „wstrzymało się" od głosu.

Kierowcy w Polsce nie będą musieli mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy OC - o ile nie zamierzają przekraczać granicy. Po zmianach w przepisach policja będzie weryfikowała dane o aucie w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Co ważne papierowa forma dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC nie zostanie zlikwidowana. Nadal jednak będą groziły kary za brak m.in. dokumentu prawa jazdy, ale nie będzie to już dotyczyło polisy OC i dowodu rejestracyjnego.

Redakcja poleca: Nie będzie nowych fotoradarów

Do polskich rejestrów nie będą miały dostępu zagraniczne służby, a dla nich jedyną formą weryfikacji danych o pojeździe nadal pozostaną papierowe dokumenty.

Obecnie za brak któregokolwiek z wymaganych dokumentów, na kierowcę nakładany jest mandat karny w wysokości 50 zł. Oznacza to, że jeśli kierujący nie posiada przy sobie papierowej wersji polisy OC i dowodu rejestracyjnego, musi liczyć się z karą w wysokości 100 zł.

Ustawa wchodzi w życie 4 czerwca 2018 roku. Nie oznacza to jednak, że od tej daty można jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC. O terminie zniesienia obowiązku kierowcy zostaną poinformowani z 3-miesiecznym wyprzedzeniem komunikatem ministra cyfryzacji.

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Ślązak (gość)

  To teraz cza do każdej drogówki policjantów zatrudnić bo przy każdej kolizji trzeba będzie mieć udokumentowane że sprawca ma oc i nr polisy bo może byle co podać

 • Gag (gość)

  Co za głupi pomysł ten PiS nie powinien już żądać wolę po

 • Gag (gość)

  Wolę żeby żądziło po PiS tylko wszystko komplikuje i same zakazy robi ten pomysł na karty rejestracje jaj ja już ich nie chcę masakra chcę by pan Donald Tusk wrócił do Polski

 • antyGag (gość)

  No, a Gag na ministra edukacji. A może prezydenta ??

 • Stach (gość)

  Nierozumie

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości