Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Mandaty. Czy bezrobotny może liczyć na ulgowe traktowanie?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Co jeśli kierujący jest pod wpływem alkoholu, a badanie trzeźwości wykazało nieznacznie ponad 0,5 promila? Zostanie ukarany zgodnie z kodeksem karnym, ale czy jeśli jest bezrobotny może liczyć na ulgowe traktowanie i mniejszy wymiar kary?

Fot. Archiwum Jazda w stanie nietrzeźwości po drodze publicznej lub w innym miejscu gdzie odbywa się ruch pojazdów, stanowi przestępstwo, które zagrożone jest grzywną, karą ograniczenia wolności, albo do 2 lat więzienia.

Warto dodać, że sąd, który wydaje taki wyrok na podstawie art. 178a par. 1 k.k., ma obowiązek orzeczenia zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów, albo pojazdów określonego rodzaju na minimum 3 lata. Maksymalny okres na jaki może zostać zabrane prawo jazdy to 15 lat.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Sądy orzekają wobec sprawców takich przestępstw także obowiązek zapłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. zł. W przypadku powtórnego skazania za jazdę pod wpływem alkoholu lub innych niedozwolonych używek, świadczenie musi wynosić minimum 10 tys. zł.

Zasądzona kwota 5 tys. zł w przypadku kierowców pierwszy raz prowadzących w stanie nietrzeźwości nie może zostać obniżona ze względu na niskie dochody oskarżonego, czy ich brak.

Podstawa prawna:

Art. 42 par. 2, art. 43, par 1, art. 43a par. 2 ustawy z 7 czerwca 1997 r. – kodeks karny (Dz.U.  nr 88, poz. 553 z późn. zm.)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • mfind

    Kierowcy, pamiętajcie, że nawet posiadając OC i będąc pod wpływem alkoholu spowodujecie szkodę, ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie poszkodowanym ale później wypłacone pieniądze będzie regresować od Was.. dlatego jazda na podwójnym gazie nigdy się nie opłaca. Pozdrawiam, Maciek, porównywarka OC i AC

  • 5y (gość)

    Tak, można zostać potraktowanym innaczej z powodu bezrobocia. SM założyła mi blokadę na koła i ściągnęła ją nie wystawiając mandatu kiedy udowodniłem im, że jestem bezrobotny, kupiłem bilet parkingowy i myślałem, że tam mogę stanąć, samochód nie jest mój i właśnie byłem na rozmowie kwalifikacyjnej. Wszystkie potrzebne dokumenty do udowodnienia miałem przy sobie.

  • Stefen (gość)

    Maciek gdzie mozna porownac se OCE ACEM i w dodatku mniej zaplacem

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości