Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandaty. Czy za niezapłacony mandat grozi więzienie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Paweł Relikowski Nie każdy kto został ukarany mandatem, płaci karę. Konsekwencje unikania płatności mogą być jednak bardzo dotkliwe.

Osoba, która uporczywie nie płaci nałożonych na nią przez policję mandatów, może trafić do aresztu. Sąd może zamienić grzywnę na pracę społeczną, jeśli egzekucja grzywny nałożonej za wykroczenia nie była skuteczna.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

Jeśli osoba uchyla się od wykonania nałożonej pracy lub nie wyraża zgody na jej podjęcie, sąd może nakazać odbycie zastępczej kary aresztu. Tak samo będzie w przypadku kiedy zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niecelowa lub niemożliwa.

Warto dodać, że kara zastępcza nie może przekraczać 30 dni aresztu, a przyjmuje się, że jeden dzień zastępczej kary aresztu jest równoważny grzywnie od 20 do 150 zł.

Podstawa prawna

Art. 25 i 26 ustawy z 20 maja 1971 roku – Kodeks wykroczeń – (DZ.U.  z 2015 r. poz.1094 z późn. zm.)

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • kopacz (gość)

    nie zastanawiam sie na tym. Robie tak, zeby jednak mandatów nie dostawać, od miesecy pomaga mi Yanosika, do tej pory dziala

  • Janusz (gość)

    Prawda jest taka że mandaty z fotoradarów płacą tylko ci grzeczni obywatele co auta mają zarejestrowane na siebie, a cwaniaczki którzy kupują jakiegoś szrota za pare tysi i nawet go nie przerejestrowują są bezkarni. W przypadku mandatu GITD nie opłaca się dochodzić całą ścieżkę umów kupna/sprzedaży w urzędach komunikacji, tymbardziej że często na takich umowach jest 'pomyłka' w adresie któregoś z kolejnych właścicieli. Odrazu mandat idzie do umorzenia.

  • CDSI (gość)

    Januszu GITD sprawdza również polisy UFG i mandaty wysyłają do osoby na którą jest polisa.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości