Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandaty drogowe. Kierowcy już się nie wymkną?

Data publikacji: Autor: (kr)

Fot. Lucyna Nenow Ściągalność mandatów w Polsce wyniosła w zeszłym roku zaledwie 45%. Widać więc, że kierowcy niespecjalnie przejmują się przewidzianym przepisami terminem siedmiu dni, który jest przeznaczony na uregulowanie mandatu. Niedługo sytuacja ma się jednak zmienić.

Fot. Lucyna NenowW przyszłym roku ściąganiem od kierowców należności nie będą już zajmowali się wojewodowie, a naczelnicy urzędów skarbowych. To właśnie oni mają stać się wierzycielami w sprawach mandatów. Wszystko po to, by poprawić skuteczność ściągania należności.

Plan zakłada, że 300 urzędników, którzy zajmują się ściąganiem opłat z mandatów, zostanie przeniesionych do izb skarbowych, gdzie otrzymają większe możliwości w dochodzeniach spłaty.

W początkowym projekcie założono, iż zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2016 roku. Posłowie PiS złożyli jednak wniosek o przesunięcie daty o pół roku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • gośc (gość)

  ...najlepiej zakazać ruchu poj. mechanicznych i jeżdzić furmankami

 • aro (gość)

  Co za bzdury pisze ta dziennikarska miernota to chyba miernota ze słyszenia, a posłowie PiS przesuneli wniosek o pół roku w 2016 roku. Ja taki mandat zapłaciłem w urzędzie skarbowym już w 2012 roku, a było to 500 złotych plus odsetki.

 • mm (gość)

  "Ja taki mandat zapłaciłem w urzędzie skarbowym już w 2012 roku, a było to 500 złotych plus odsetki. " To jesteś debilem, bo od mandatu karnego nie nalicza się odsetek,

 • aro (gość)

  Mało wiesz, a przy okazji to zabrakło tobie polskich słów?

 • Driver (gość)

  Feudalizm pełną gębą . Dwór ,świta (karbowi) ,a plebejstwo i pospóła - płacić .

 • Rembertów (gość)

  Mandaty płacą tylko uczciwi obywatele co jeżdżą swoimi samochodami, to te 45% popełniających wykroczenia. 55% to cwaniacy w nieprzerejestrowanych autach, których po tablicach nikt ich nie namierzy! Bo mandat dostaje poprzedni właściciel z dowodu, a on ma alibi że sprzedał auto. Nowego właściciela-cwaniaka nie opłaca się już namierzać bo trwałoby to parę miesięcy, bez gwarancji że adres zamieszkania z umowy jest prawdziwy!! Mandat jest umarzany. Znam takiego co jeździ tak od 10 lat, kupuje zwykle jakiegoś szrota typu stara beemka i piratuje po mieście 100km/h, śmieje się z kamer i fotoradarów.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości