Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Mandaty. Dziś ogólnopolska akcja policji

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Adrian Wykrota Dzisiaj w godzinach 6.00 – 22.00 Policja prowadzi ogólnopolskie działania „Piesi”. Na co funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę?

Zgodnie z art. 2 pkt 18 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Podczas prowadzonych kontroli funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też będą nadzorować zachowanie samych pieszych. Piesi są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i w konfrontacji z samochodem zazwyczaj doznają dotkliwych obrażeń. O tym powinni pamiętać zarówno piesi jak i kierowcy.

Redakcja poleca:

Opłata emisyjna w cenie paliw. Kierowcy oburzeni
Jazda po rondzie. Ważny wyrok dla kierowców
Hostessy na targach motoryzacyjnych w Genewie

Funkcjonariusze szczególnie przypominają, przepis, który zabrania pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd. Osoba piesza musi więc ocenić, czy wchodząc na jezdnię da szansę kierowcy na bezpieczne zatrzymanie się.

W 2017 roku w 8 197 wypadkach drogowych zginęło 873 pieszych, a 7 587 zostało rannych. Policja zaznacza, że szczególnie niepokojące jest to, że aż 3408 wypadków polegało na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych. W wypadkach tych zginęło 205 pieszych.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • To jest takie PiSiorskie (gość)

    Pieszy to ma obowiązek w głębokim poważaniu .

  • yurek (gość)

    W akcji policyjnej, mającej na celu ochronę pieszych, jak zwykle, najwięcej mandatów dostaną... piesi. Mimo, że najwięcej wypadków z udziałem pieszych powodują... kierowcy.

  • makaa (gość)

    Yanosik bardzo mi się przydaje NIE tylko dzisiaj

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości