Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandaty. Kara dla rowerzystów za przekroczenie prędkości

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Łukasz Gdak Nie każdy rowerzysta zna obowiązujące przepisy, a to grozi wypadkiem, a w najlepszym razie mandatem. Karę można dostać m.in. za przekroczenie prędkości.

Rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego, takim jak np. pieszy, kierowca samochodu i motocyklista. Ma więc prawa i obowiązki, np. ma obowiązek korzystać z drogi lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, tak samo jak kierowca samochodu może przekroczyć dozwoloną prędkość. Choć ta sytuacja zdarza się rzadko, ale nie jest niemożliwa.

W Polsce rowerzysta nie musi mieć licznika prędkości, ale musi uważać na to, jaką prędkość osiąga. Kierujący rowerem może dopuścić się wykroczenia polegającego np. na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości w strefie zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna wynosi 20 km/h.

Zobacz także: Prawo jazdy. Kod 96 do kategorii B a ciągnięcie przyczepy

Funkcjonariusze ruchu drogowego otrzymali nowe karty statystyczne. Wśród 340 rubryk nowego formularza, który muszą wypełniać po zakończonej służbie, znalazła się taka, która dotyczy przekroczenia prędkości przez rowerzystę.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • rowerzysta (gość)

  Martwy przepis - prędkości rowerzystów nie ma jak zmierzyć.

 • Jarek (gość)

  Jak to napisaliście "Rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego" tak pełnoprawnym, że jak dopuści się wykroczenia czy wypadku to ucieknie zostawiając nawet rower, tak pełnoprawny, że garstka z rowerzystów zna przepisy ruchu drogowego, a oc, który z nich ma?

 • osiek (gość)

  No to yanosik już jest wśród kierowców aut, wśród motocyklistów, a teraz wśród rowerzystów robi furorę:D

 • rower (gość)

  Jak nie wiesz co pisać to nie pisz nic - a pisz bzdur - walnij się porządnie w łeb zanim coś napiszesz

 • romuś (gość)

  yanosik na rowery :D

 • Andi (gość)

  Pieprzę głupoty o ekologii a tymczasem prześladują nawet ekologicznych rowerzystów to się nazywa szczyt chamstwa ze strony polityków i policji . Po prostu rozbój w biały dzień Jak tak dalej pójdzie to za niedługo nie wolno będzie nawet oddychać

 • Glupota (gość)

  W bajzlu brakuje kasy dla psow ,skoro niema licznika predkosci to jak mam wiedziec ile jade ? Dobre normalnie republika bananowa

 • Trucker21 (gość)

  Niedługo bedzie trzeba będzie posiadać prawo jazdy na rower.

 • Ja (gość)

  Proponuję zacząć karać pieszych na ścieżkach rowerowych to jeszcze bardziej wypadki zmaleja

 • der Rauber (gość)

  motofakty ....i wszystko jasne

 • erni (gość)

  Strefa zamieszkania to nie to samo co obszar zabudowany. Mandatami są karani rowerzyści na drogach rowerowych biegnących na obszarze zabudowanym. "strefa zamieszkania – obszar obejmujący drogi publiczne lub inne drogi, na którym obowiązują szczególne zasady ruchu drogowego, a wjazdy i wyjazdy oznaczone są odpowiednimi znakami drogowymi;" - Dz.U. Prawo o ruchu drogowym z 12.07.2018

 • Michu (gość)

  Przecież on dostał mandat za chodnik bo nie można jeździć tak samo jak przez pasy po 100zl są mandaty tylko ulica można jeździć i wyznaczonymi ścieżkami te pieprzone kazety tylko kłamią

 • Janusz (gość)

  Myślę że chowają się za tym drzewem w tle, i jak nadjeżdża rowerzysta to halt!! Przepisy pozwalają na jazdę po chodniku jeśli prędkość dopuszczalna na jezdni jest >50km/h i panują złe warunki drogowe. W praktyce np w Warszawie samochody pędzą 100km/h po mieście, a jazda przy krawężniku jest w koleinach, popękany asfalt, jakieś kawałki opon, kołpaków, drutów, niełatwo utrzymać kierunek, obok ogromne koła ciężarówek, śmieciarek i autobusów, wiele razy o mało mnie nie wciągnęło!! Czy to nie są własnie trudne warunki mądrale?!? Ja chcę tylko jakoś dojechać do pracy aby zarobić na podatki!! Jak chodnik jest szeroki, przechodni brak to jaki problem??

 • a kidy za szybkie chodzenie albo bieg? (gość)

  jak murzyn przeleci 100 m w strefie 20 km /h ponizej 10s, viz 36 km to tez bezie madat?>

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości