Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Mandaty. Nie każdy kierowca łamiący przepisy poniesie karę

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Janusz Wójtowicz Jeśli funkcjonariusze ocenią, że sprawca wykroczenia może zostać pouczony, to celowo wybiorą tę opcję. To jeden z elementów rozpoczynającego się właśnie ogólnopolskiego protestu policjantów.

Decyzja o wszczęciu ogólnokrajowej akcji protestacyjnej przyjęta została jednogłośnie. Za jej podjęciem opowiedzieli się przedstawiciele wszystkich zarządów wojewódzkich w kraju.

Postulaty policjantów

Związkowcy domagają się podwyżek o 650 zł, powrotu do poprzedniego systemu emerytalnego, odmrożenia waloryzacji pensji.  Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że wspólnym celem zarówno resortu jak i związkowców jest zapewnienie funkcjonariuszom jak najlepszych warunków służby, a minister Joachim Brudziński jest otwarty na dalsze rozmowy o wszelkich propozycjach związkowców. Resort wprowadził i realizuje Program Modernizacji Służb Mundurowych. Formacje podległe MSWiA w latach 2017-2020 otrzymają łącznie niemal 9,2 miliardów zł. Policja w ramach tych środków otrzyma niemal 6 miliardów zł.

Jak wynika z apelu Komitetu Protestacyjnego NSZZ Policjantów, przyczyną sprzeciwu są względy ekonomiczne i wbrew insynuacjom, jest to protest całkowicie apolityczny. Protest nie jest wymierzony we władze ani w przełożonych, a jego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na dramatycznie pogarszającą się sytuację materialną funkcjonariuszy i braki w obsadzie kadrowej skutkujące przeciążeniem obowiązkami pozostających w służbie policjantów.

Zobacz także: Koszty rejestracji samochodu w 2018 roku

Formy protestu

Zarząd Główny NSZZ Policjantów od dnia 10 lipca 2018 r. uruchomi działania polegające na stosowaniu pouczeń w związku z ujawnianiem wykroczeń, za które można nakładać mandaty karne. Związkowi zależy na tym, by w efekcie stosowania tej formy protestu zwiększył się udział pouczeń w stosunku do ilości nakładanych mandatów karnych.

Zgodnie z zapisami Statutu NSZZ Policjantów, konsekwencją podjętej akcji protestacyjnej jest również oflagowanie jednostek policji i oznakowanych radiowozów. Należy przy tym pamiętać, że oflagowanie nie jest formą protestu, tylko symbolem świadczącym o proteście. Na wrzesień planowana jest manifestacja w Warszawie.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • A (gość)

    Dawniej były pouczenia teraz za byle co mandat ,muszą wyrabiać limity,

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości