Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Mandaty. Od 2019 roku takie zachowanie na drodze będzie karane (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Jarosław Jakubczak Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczącej tzw. jazdy na zderzaku. Teraz za zbyt małą odległość do pojazdu z przodu można dostać mandat w wysokości 500 zł. Ale tylko w określonych okolicznościach.

Obecnie przepisy nakazują kierowcom zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu, ale już nie precyzują, dokładnie ile ma ona wynosić, za wyjątkiem jazdy w tunelach o długości przekraczającej 500 m, poza obszarem zabudowanym, kiedy kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż 50 lub 80 metrów, w zależności od pojazdu, jakim się porusza.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

Od 2019 roku niezachowanie odpowiedniego odstępu będzie karane wszędzie. Szczegóły nie są jeszcze znane, ale już teraz wiadomo, że egzekwowanie przepisu może być niezwykle trudne. Problem dotyczy głównie dróg ekspresowych i autostrad.

- Pozbawiamy się szansy na jakąkolwiek reakcję, jeżeli odległość jest zbyt mała. Gdy coś nas zaskoczy, czas reakcji człowieka wynosi średnio od 1 do 2 sekund, czyli zasadniczo nie jesteśmy w stanie w ogóle zareagować - powiedział Paweł Kopeć ze szkoły bezpiecznej jazdy Renault.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości