Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandaty. Rząd zapowiada podwyżkę dla kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Paweł Relikowski Rząd obiecuje zmiany w kodeksie drogowym. W życie mają zostać wprowadzone nie tylko nowe przepisy. Kierowcy mają też zapłacić wyższe mandaty.

Podczas prac nad zmianami przepisów ruchu drogowego jednym z omawianych rozwiązań będzie radykalne podniesienie wysokości mandatów - zapowiedział w Polsat News szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

- Kiedyś ten najwyższy mandat w wysokości 500 złotych był rzeczywiście jakimś problemem, dziś dla wielu kierowców 500 złotych nie stanowi żadnej bariery, żadnego problemu nawet takiego mentalnego jako potencjalna kara - ocenił szef KPRM.

Szczegóły mamy poznać w najbliższych dniach.

- Wprowadzimy pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy; możliwość odebrania prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym i ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h również w nocy - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zobacz także: Pierwszy samochód hybrydowy Opla

Przypomnijmy. Obecnie prędkość dopuszczalna na obszarze zabudowanym w godzinach 23-5 wynosi 60 km/h. Od 5.00 do 23.00 obowiązuje 50 km/h. W myśl teraźniejszych przepisów, jeśli policja zatrzyma kierowcę w terenie zabudowanym za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h, wówczas zatrzyma prawo jazdy na 3 miesiące.

Rząd chce także powołania funduszu, który będzie pozwalał dodatkowo zainwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak przejścia dla pieszych, ronda i spowalniacze ruchu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Gregory (gość)

  Przepis o pierwszeństwie pieszych jest przepisem absurdalnym. Dlaczego ponieważ pieszy jako niechroniony uczestnik ruchu będzie czuł sie bezpiecznie. Spowoduje to to że mniejsza uwagę będzie przywiązywał do tego co się dzieje na drodze. A kierowca może go zwyczajnie nie zauważyć. Dlatego w tym względzie przepisów nie należy zmieniać. Jeśli chodzi o spowalniacze ruchu rozumiem że chodzi o progi zwalniające. A kto panie premier odda mi za wymianę zawieszenia pan czy pan Kaczyński. takie coś mógł wymyślić jedynie ktoś kto jeździ rządowa limuzyna.

 • wysoki mandat = kasa w kieszeni pisora (gość)

  W mandatach na dzień dzisiejszy chodzi o jedno pisory nie mają pieniędzy tu nie chodzi o bezpieczeństwo tylko o pieniądze. Dla nich 500zł to nic przy kradzionych milionach.

 • siuwax (gość)

  a jak mochery beda wracaly z kosciola i pierd.... o glupotach przed przejsciem dla pieszych to co kierowcy maja sie zatrzymac i czekac jak skoncza gadke a co w sytuacji ja za nami bedzie stala policja to co jechac czy niejechac chory przepis chory kraj i ogolne przyzwolenie by w kraju hu..nia sie dziala...!!!

 • To jest takie PiSiorskie (gość)

  Te zmiany to będzie koniec PiSiorów , kto weźmie odpowiedzialność po wprowadzeniu tej głupoty?

 • Kuba (gość)

  ciekawe jak z tym sobie kierowcy poradzą...

 • Michał (gość)

  Podniesienie mandatów = skok na kasę!!! Batem dla bogatych kierowców olewających przepisy są punkty karne. Po to zostały wprowadzone. Mandaty to tylko skok na kasę!

 • StopAct447 (gość)

  Popieram wprowadzenie wyższych mandataów za najgorsze wykorczenia. Nawet sowieci jeżdzą u nas jak u siebie, bo wiedzą że nic im nie grozi. A wystarczy, że ktokolwiek przejedzie granice z Niemcami to już jest spokój na drogach. Jest potrzebny bat na kierowców i brawa za jego wprowadzenie.

 • TW_Bolek (gość)

  W Skandynawii są mandaty proporcjonalne do zarobku, żeby prezesik zarabiajacy 20 tysięcy miesięcznie poczuł mandat tak samo wyraźnie jak babina sprzedająca marchewkę na targu z przychodem 2 tysiące miesiecznie. Mamy za kólkiem sporo bogatych buraków, dla których mandat 500zł jak się trafi nic nie znaczy.

 • Mo (gość)

  Mam wrażenie za chwilę będziemy dzwonić na policję prosząc o zgodę na wyjazd własnym samochodem. To zaczyna być coraz bardziej chore !!!. Popierdolony kraj, nie wspomnę o pojebach którzy wymyślają tę wszystkie jazdy na suwak ( kurwa to jest dopiero chore ).

 • miodek (gość)

  niech tylko yanosik zostanie darmowy....

 • Adi (gość)

  Kuba, jak to jak? Znowu te aplikacje typu wspomniany Yanosik pójdą w ruch.

 • wódz narodu JarKacz (gość)

  To normalne bo Kaczyński prawa jazdy nie posiada wiec wszyscy kierowcy to wrogowie ludu pracującego. Potem kolej przyjdzie na właścicieli kont bankowych bo Jarek konta nie posiada tylko ma u mamy więc taki burżuj z kontem to wróg ludu. Na koniec wszyscy żonaci będą obłożeni podatkiem bo kobiety są zagrożeniem dla stanu kawalerskiego wielkiego Jara. Pamiętajcie, że wg Jara internauta to ten co ogląda tylko porno.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości