Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Mandaty. Ważny wyrok sądu dla kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Żądanie wskazania sprawcy to podstawa systemu karania za wykroczenia drogowe m.in. zarejestrowane przez fotoradary. Okazuje się jednak, że prawo budzi wiele wątpliwości.

Warszawski Sąd Okręgowy uchylił wyrok Sądu Rejonowego dla Warszawy Mokotowa, w którym kierowca został skazany za to, że nie doniósł na samego siebie. Właściciel pojazdu odmówił bowiem wskazania osoby, która nieprawidłowo zaparkowała auto przy ul. KEN w Warszawie. W związku z tym stołeczna straż miejska skierowała do sądu wniosek o ukaranie właściciela.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Sąd Okręgowy uniewinnił skazanego w pierwszej instancji. Zaznaczył, że odpowiedzialność za wykroczenie jest wyłączona w sytuacji, gdy właściciel lub posiadacz pojazdu uchyli się od obowiązku wskazania, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie w ramach prawa do obrony.

Ten wyrok to woda na młyn dla wszystkich, którzy chcą uniknąć płacenia za wykroczenie, które faktycznie popełnili.

Co prawda ten wyrok dotyczy parkowania w strefie zamieszkania, ale prawdopodobnie będzie wykorzystywany by nie wskazywać kto prowadził pojazd w momencie, gdy przekroczył on dozwoloną prędkość i zarejestrował to fotoradar.

Wielu kierowców decyduje się na niewskazanie sprawcy i przyjęcie proponowanego mandatu za niewskazanie kierującego. To często wyższa kwota niż należna w ramach mandatu. Niewskazanie kierującego nie jest jednak wykroczeniem drogowym i kierowca nie otrzyma punktów karnych.

Zobacz także:Tak prezentuje się nowy Volkswagen Golf GTI

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • snickers (gość)

  no to co za problem??? mandat za niewskazanie kierujacego w wysokosci sredniej krajowej i po problemie hahahhahha

 • dave (gość)

  niestety nie w tym kraju, tutaj jeszcze musi minąć kilkanaście lat zanim zawita cywilizacja

 • Ares (gość)

  Moją mazdę prowadził japończyk 庄司, 庄子, 東海林 小路 numeru pesel nie posiada.

 • Wojciech (gość)

  Wszędzie na świecie kara się w takiej sytuacji właściciela pojazdu tylko w Polsce są z tym problemy. Ma się wrażenie że sądom zależy żeby w kraju panował burdel i kierowcy unikali za wszystko płacenia mandatów. Będzie jak na Sycylii gdzie samochody parkują na przystankach autobusowych, bramach wjazdowych i dosłownie wszędzie.

 • Kiełbacha (gość)

  Do przesyłanych Listownie zapytaniach z Inspekcji Transportu Drogowego Straży Miejskiej odpisujecie : Nie pamiętam komu użyczaliśmy samochód : )

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości