Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandaty z zagranicy. Więcej ukaranych polskich kierowców

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Za pośrednictwem unijnego systemu wymiany informacji o kierowcach, zagraniczna policja może bez problemów dotrzeć do polskiego kierowcy, który został przyłapany przez zagraniczny fotoradar. Okazuje się, że takich sytuacji jest coraz więcej.

Fot. Archiwum Unijny system służący do wymiany danych o kierowcach popełniających wykroczenia za granicą opiera się na Krajowych Punktach Kontaktowych, które działają w państwach członkowskich. W Polsce od kwietnia 2014 roku. Do tego czasu przepływ informacji pomiędzy poszczególnymi krajami był utrudniony, a kierowcy ukarani poza krajem zamieszkania często pozostawali bezkarni.

Redakcja poleca:

- Testujemy nowego Fiata Tipo (VIDEO)
- Nowe auto z "klimą" za 42 600 zł
- Przyjazny kierowcy system multimedialny

Jeśli funkcjonariusze kraju, na terenie którego dokonane zostanie wykroczenie, zgłoszą się do np. polskiego punktu kontaktowego z prośbą o wskazanie danych kierującego, nasi funkcjonariusze udostępnią im dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. O dane do innych państw mogą wystąpić także polscy funkcjonariusze. Dzięki informacjom uzyskanym z Krajowego Punktu Kontaktowego procedura ściągnięcia mandatu trwa kilkanaście tygodni.

Początkowo Polska otrzymywała po kilka tysięcy zapytań miesięcznie, ale tylko we wrześniu 2015 roku zagraniczna policja zgłosiła chęć ukarania ponad 125 tys. polskich kierowców. Najwięcej mandatów wpływa do Polski z Niemiec. Od początku działania systemu, czyli od kwietnia 2014 roku do stycznia 2016 roku liczba zapytań o dane polskich kierowców ze strony niemieckich funkcjonariuszy wyniosła 209 043. W czołówce znajduje się także Francja z 190 585 zapytaniami oraz Austria - 71 890.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • hehehhehe (gość)

  swoich obywateli wydajecie innym panstwom budzetwypychacie hehehe chory kraj!!!papapa

 • mamuska (gość)

  no i prawidlowo,moze nareszcie naucza nas kultury jazdy.

 • Mandaty. (gość)

  Mandat trzeba zaplacic ,ale jesli przychodzi do Polski to powinno sie placic w tej wysokosci jaka sie placi w Polsce za to wykroczenie. My nie zarabiamy tyle co Niemcy. Jak wspolpracva i soldarnosc ,to niech to bierz e pod uwage.

 • Edek (gość)

  A POlscy zdrajcy nie ścigają zagranicznych piratów!Dajemy się skubać obcym.

 • Richard (gość)

  Prawo i sprawiedliwosc - to jest to!

 • Pan gość (gość)

  Gebelsy jeżdżą bez świateł u nas na oczach naszej policji i jakoś ich nikt nie karze CHOLERNIE MIŁY WIDOK

 • Pan gość (gość)

  A Ty mamuśka z tą ich kulturą to nie przesadzaj

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości