Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandaty za parkowanie na kopercie będą wyższe!

Data publikacji: Autor: Marcin Idczak

źródło: Głos Wielkopolski Niemal połowa z 650 tysięcy kart parkingowych wydanych osobom niepełnosprawnym jest nieważna. W ciągu roku nastąpi ich weryfikacja. Wyższe będą też kary za zajmowanie kopert przez pełnosprawnych.

Na poznańskim Piątkowie mieszkańcy zawiadomili straż miejską, że ich sąsiad – młody mężczyzna – parkuje auto na tzw. źródło: Głos Wielkopolskikopertach i jeździ na zakazach ruchu dzięki identyfikatorowi osoby niepełnosprawnej.  Przybyli na miejsce strażnicy ukarali mężczyznę mandatem oraz odebrali kartę. Powód? Identyfikator  wydano bowiem jego ojcu, który zmarł dwa lata temu.

Ta historia to jednak tylko wierzchołek góry lodowej. Okazuje się, że niemal połowa identyfikatorów parkingowych wydanych niepełnosprawnym w naszym kraju jest nieważna. Dlatego nastąpi wymiana kart. Do listopada przyszłego roku ich liczba może zmniejszyć się nawet o 70 procent.

Takie działania to skutek decyzji Sejmu. Posłowie przyjęli właśnie nowelizację ustawy, w której jest mowa między innymi o wydawaniu kart parkingowych  niepełnosprawnym.  –  Korzysta z nich coraz więcej ludzi, którzy często nie mają do tego uprawnień – mówi posłanka Krystyna Łybacka (SLD).

Pomysłodawcą zmiany przepisów jest poseł Sławomir Piechota (PO), który sam porusza się na wózku inwalidzkim. –  Sam wiele razy miałem problem z dostaniem się do lekarza, gdyż specjalne miejsca były zajęte przez pełnosprawnych, ale posiadających identyfikator – opowiada poseł Piechota.

Podczas posiedzeń w Sejmie jako negatywny przykład podawano Poznań i powiat poznański. Wyliczono, że w stolicy Wielkopolski i okolicach wydano około 30 tysięcy takich kart. Z nich tylko 18 tysięcy nadal jest ważna. Część zwrócono, jednak według danych parlamentarzystów około 10 tysięcy mogą użytkować osoby pełnosprawne.  

– Wystarczy przejść się ul. Półwiejską w Poznaniu, która jest deptakiem – stwierdza poznański radny Michał Tomczak,. – Przez cały dzień parkują tam samochody, których kierowcy za szybą mają identyfikatory niepełnosprawnych – dodaje. Zdziwienie budzi fakt, że tak wiele osób w jednym miejscu ma specjalną kartę, dzięki której można parkować za darmo.

Jacek Kubiak z poznańskiej straży miejskiej mówi, że tylko w tym roku odholowano już 58 pojazdów, które ustawiono na kopertach.  Zgłoszono także policji jeden przypadek podrobienia karty. Sprawa znajdzie swój finał w sądzie.
Od  lipca przyszłego roku rozpocznie się więc weryfikacja kart. Niepełnosprawni, albo ich opiekunowie będą musieli udać się do centrów orzekania o stanie zdrowia, aby wymienić kartę na nową.

To jednak nie wszystkie zmiany. Identyfikatory mają być wkrótce wydawane najdłużej na 5 lat. Z kolei za zajęcie koperty będzie groziła wyższa kara – 2 tys. zł plus koszty  odholowania pojazdu.

źródło: Głos Wielkopolski

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • 000bryan (gość)

  Nie ma jak tylko dobić kierowcę za niewłaściwe parkowanie za WSZELKĄ CENĘ bo w niektórych miastach Europy a nawet w stolicy Meksyk, tamtejsi policjanci i strażnicy pomagają kierowcom znaleźć miejsce do parkowania, pomagając w pokierowanie na trudności manewrowania ale i pilnując by kierowca nie parkował na 2 miejsca, by za bardzo nie "oddalał" się od sąsiedniego zaparkowanego pojazdu, a nawet jak mnie się przytrafiło w Malmo w Szwecji jak "przedstawiciel władzy" w życzliwy sposób, nakazał zaparkować tyłem prostopadle do chodnika by moje prawe dzwi były jak możliwie najbliżej do zaparkowanego samochodu przodem do chodnika celem "zagospodarowania" miejsc do parkowań i to jest rozsądny sens istnienia ludzi do pracy zajmujących się W POMAGANIU a NIE W KARANIU dla zysku!

 • wg (gość)

  000bryan, nie kompromituj się. Parkujesz na kopertach bez zezwolenia, że tak cię to boli?

 • 000bryan (gość)

  DoSZ.P.wg-może masz rację jeśli odbiegłem od tematu parkowania na kopertach tylko jakbym przeszedł do innej beczki oczywiście nie w pokroju za wszelką ceną parkowania dla niepełnosprawnych.Sam jestem niepełnosprawny umiarkowanego stopnia bo mam pewien ubytek obustronnego niedosłuchu od urodzenia-znam tylko wSzwecjiZAWODOWYCH kierowców całkowicieGŁUCHYCH,ale możesz z nimi normalnie mówić bo odczytują od ciebie z ruchu warg ust-wPLod lat walczy się o to by niedosłyszący legalnie prowadzili firmowe auta nawet w swojej firmie!).NiIGDY NIE PARKOWAŁEM NA KOPERCIE DLA INWALIDÓWza wyjątkiem,że raz z mej uprzejmości zaparkowałem samochód należący do niepełnosprawnego właściciela bez jednej lewej nogi w zimie.Po prostu poprosił mnie bo miałby on problem z wysiadaniem z powodu zaspy śnieżnej,której potem przerzuciłem w inne miejsce i od razu lepiej się poczułem robiąc jakiśDOBRY UCZYNEK.Od wielu kierowców-sąsiadów mam od nich sporo życzliwości darząc szacunkiem.Ot kultura na drodze. Pozdrawiam.

 • wismar2 (gość)

  Myślę, że zjawisko parkowania na kopertach jest bardzo sporadyczne (nigdy nie parkowałem i nie parkuję). Oczywiście bywają (kierowcy) pojedyncze przypadki, które oczywiście po wykryciu przynoszą bardzo małe wpływy finansowe, tak więc czy nie jest to podyktowane względami raczej finansowymi niż dbaniem o ludzi niepełnosprawnych??? Plan wydojenia kierowców spalił na panewce, dlatego też coraz to nowe sztaby ludzi myślą jakby tu nic się nie narobić a zarobić.

 • 000bryan (gość)

  Racja wismarze2 by cyt. "tu nic się nie narobić a zarobić" i jest bez liku pomysłów, ale nie napiszę jakie bo zaraz. wykorzystają. Mnie już tak mocno nie zaskoczą tylko czekać na absurdy, chwyty poniżej pasa, aż do momentu przejścia w modę na nie jeżdzenie i posiadania prawka coś w rodzaju na obecnie moda na niepalenie, obrazowo mówiąc aż w końcu gospodarka mocno "zbiednieje" de facto np. MF dmucha w stary sparciały ponton... dmuchaj p.Rostowski, lepiej ostrożniej, byś nie był czerwony co ten kolor byłby alertem sygnalizujący m.in. np. zwiastun krętactwa czy braku odpowiedzialności poczynań nie wspominając o powszechnej nieudolności w działaniach w dalszym ciągu o braku godności i poszanowania oraz zwyczajnego udupienia podatników ile się da i ile wlezie nie dając kompletnie nam podatnikom (w szczególności kierowców jako szczególnie kury znoszące złote jaja "podatkowe" czy dojne krowy) praktycznie nic w zamian. Pana dni są policzone (jest w moim odczuciu najgorszym MF po Grabskim).

 • m3rci (gość)

  U mnie sąsiadka ma niepełnosprawne dziecko raz na jakiś czas wozi je na badania. Na co dzień korzysta ona z samochodu, parkując go na miejscu dla osoby niepełnosprawnej. Mąż natomiast parkuje na parkingu. W tym przypadku naużywa uprawnień na przewóz dla osoby niepełnosprawnej. I tutaj przepisy powinny być jasne. Drugi przypadek gdzie kierowcy bija się o miejsca parkingowe. Też mają córkę niepełnosprawną. Tym razem ojciec na co dzień jeździ do pracy samochodem, a parkuje go na miejscu dla osoby niepełnosprawnej. Rano jedzie do pracy po południu wraca. Zawsze ma wolne miejsce parkingowe, nie musi szukać. Jedzie do miasta stawia na miejscach dla osób niepełnosprawnych nie płaci za miejsce parkingowe. Zawsze ma wytłumaczenie, że zawiózł dziecko, a zabiera tylko samochód lub przyjechał po dziecko dlatego parkuje wystawiając za szybą uprawnienie. Tak nie powinno być.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości