Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandaty. Za to kierowca nie zostanie już ukarany

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Janusz Wójtowicz Obecnie kierowca może otrzymać mandat za brak obowiązkowych dokumentów takich jak polisa OC czy dowód rejestracyjny. Wkrótce ma się to zmienić.

Za brak któregokolwiek z wymaganych dokumentów, obecnie na kierowcę nakładany jest mandat karny w wysokości 50 zł. Oznacza to, że jeśli kierujący nie posiada przy sobie papierowej wersji polisy OC i dowodu rejestracyjnego, musi liczyć się z karą w wysokości 100 zł.

Redakcja poleca:

Policyjne mierniki prędkości źle mierzą prędkość?
Nie umiesz jeździć? Ponownie zdasz egzamin
Rodzaje napędów hybrydowych

Po zmianach w przepisach policja będzie weryfikowała dane o aucie w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Nadal jednak będą groziły kary za brak m.in. dokumentu prawa jazdy, ale nie będzie to już dotyczyło polisy OC i dowodu rejestracyjnego.

Niewykluczone, że zmiany wejdą w życie jeszcze w tym roku. Warto zaznaczyć, że do polskich rejestrów nie będą miały dostępu zagraniczne służby, a dla nich jedyną formą weryfikacji danych o pojeździe nadal pozostaną papierowe dokumenty.

Przypominamy, że obecnie w prosty sposób można sprawdzić czy dany pojazd posiada obowiązkowa polisę OC. Wystarczy wejść na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i wpisać numer rejestracyjny pojazdu.

Zobacz także: Testujemy miejski model Volkswagena

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • justii (gość)

  ja to i tak OC mam w Yanosiku, w sensie w telefonie wiec luzik jest

 • Katarzyna (gość)

  Dopóki takie przepisy nie zostaną wprowadzone, pamiętajmy jednak o wożeniu ze sobą potwierdzenia OC. Jeśli kupujemy polisę przez Internet, np. w kalkulatorze Ubea.pl, wystarczy wydrukować potwierdzenie otrzymane na maila

 • organek (gość)

  ja tez mam właśnie w yanosiku, ale większośc osób jednak nosi w papierowej wersji, więc szczególnie jak dużo osób jeździ jednym autem to ułatwi to sprawę, będą mogli się wymieniać autem mając tylko dwie pary kluczyków

 • ola (gość)

  no a jak tam normy do wyrobienia = mandaciki komendane nie odpuści !

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości