Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandaty. Za to też dostaniesz mandat. Możesz być zaskoczony

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum PPG Każdy kierowca powinien dobrze znać przepisy ruchu drogowego, ale życie pokazuje, że nawet posiadanie sporej wiedzy może nie uchronić od otrzymania mandatu. Niekiedy musimy liczyć z mandatem, choć niektórzy mogą się tego nie spodziewać.

Wjazd na skrzyżowanie "na żółtym"

Wielu kierowców, widząc żółte światło na sygnalizatorze, decyduje się na wjazd na skrzyżowanie. Tymczasem przepisy mówią, że żółte światło na sygnalizatorze oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie. Jedyny wyjątek stanowi sytuacja, w której światło żółte zapaliło się w ostatniej chwili i kierowca nie miałby szansy wyhamowania, bez stworzenia sytuacji zagrożenia.

Karą, za nieuprawniony przejazd na żółtym świetle jest 6 punktów karnych i nawet do 500 złotych mandatu.

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny 

Wyprzedzanie na oznaczonym zakręcie

Ten przepis być może nie jest wszystkim znany, więc warto uświadomić sobie, że manewr wyprzedzania na oznaczonym zakręcie jest niezgodny z prawem (chodzi o wyprzedzanie innych pojazdów silnikowych). Wyjątek stanowią drogi jedno- oraz dwukierunkowe, na których wyznaczono pasy ruchu.

Niestosowanie się do powyższego zakazu skutkuje otrzymaniem mandatu, wynoszącego 300 złotych i 5 punktów karnych.

Mandat za zanieczyszczenie drogi

Wyjazd po offroadowych szaleństwach może zakończyć się mandatem. Brudny, ubłocony pojazd może zanieczyścić drogę. Zgodnie z art. 91 Kodeksu Wykroczeń, zanieczyszczanie drogi jest zagrożone grzywną nawet do 1500 zł.

Parkowanie na miejscu dla taksówek

Jest to bardzo popularny sposób na otrzymanie mandatu - wielu kierowców błędnie odczytuje przekreślony znak z napisem "TAXI". W rzeczywistości oznacza on początek postoju dla taksówek, a nie jego koniec. Analogicznie - znak "TAXI" bez przekreślenia, oznacza koniec postoju.

W rezultacie łatwo można dostać mandat. Wynosi on 100 zł i 1 punkt karny. (Kodeks drogowym znaki drogowe D-19 i D-20)

Mandat za nieprzepuszczenie osoby niepełnosprawnej

Zgodnie z art. 26.7 Kodeksu Drogowego kierowca, widząc  osobę niepełnosprawną i o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej. przechodzącą przez jezdnię (nie na przejściu dla pieszych), jest obowiązany zatrzymać pojazd w celu umożliwienia jej przejścia. Niedopełnienie tego obowiązku jest zagrożone mandatem 350 zł.

Parkowanie na chodniku

Przepisy dopuszczają zaparkowanie całego samochodu na chodniku, jednak nie może on zostać ustawiony w dowolnym miejscu. Trzeba pamiętać, że przepisy wymagają, by zostawić odległość minimum 1,5 metra dla pieszych.

Niestosowanie się do tego ograniczenia skutkuje otrzymaniem mandatu w wysokości 100 złotych i 1 punktu karnego. (Kodeks drogowy, art. 47. ust. 1 pkt 2)

Przekroczenie prędkości z przyczepą

Dopuszczalna prędkość dla auta osobowego z przyczepą jest taka, jak dla pojazdów ciężarowych. Np. na autostradzie jest to 80 km/h! Na pozostałych drogach, czyli tam, gdzie dla aut bez przyczepy obowiązuje 90 km/h, wynosi 70 km/h.

Dodatkowo w obszarze zabudowanym podniesienie limitu prędkości o więcej niż 60 km/h znakiem B-33 nie dotyczy aut z przyczepką.

Parkowanie w strefie zamieszkania

Zabrania się zatrzymania pojazdu w strefie zamieszkania w innym miejscu niż wyznaczone w tym celu, o czym mówi art. 49. 1. 4. Kodeksu Drogowego. Mandat za złamanie tego zakazu to 100 zł.

Pasm awaryjnym po autostradzie

Kierowcy grozi mandat 200 zł za nieprawidłowe korzystanie z pasa awaryjnego autostrady, czyli każde inne niż postój w sytuacji awaryjnej,

Zobacz także: Skoda Fabia IV generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Oko (gość)

  A dlaczego miasta nie sa karane za brak wizualnego zegara odliczajacego sek swiatla ? kierowca ma byc w tym kraju wrozka kiedy sie zmieni światło i jeszcze rozpoznawac pseudo inwalide na odleglosc kpiny i jaja takie przepisy sa jak papier toaletowy tylko aby legalnie okradac kierowcow tfuu

 • rj (gość)

  Chyba jakiś przygłup to pisał.

 • Marek (gość)

  Tego typu przepisy zna każdy kierowca,problem leży po stronie autora tego artykułu .

 • Ramus (gość)

  PASM AWARYJNY

 • Ramus (gość)

  Widzę, że cenzura obowiązuje nie dodano całego komentarza

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości