Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Mandaty. Zapowiada się podwyżka. Tak wysokich mandatów jeszcze nie było!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Paweł Relikowski Rząd ma kolejny pomysł na walkę z kierowcami łamiącymi przepisy drogowe. Pomóc ma podwyżka mandatów. I to nawet dziesięciokrotna. W przypadku maksymalnego wymiaru mandatu - z 500 zł do 5 000 zł. Ale to nie wszystko.

Obecnie maksymalny mandat jaki może nałożyć kierowca wynosi 500 zł. Jedynie w niektórych przypadkach może być to nawet 1000 zł (ma to miejsce wówczas, gdy jeden czyn jest zabroniony przez więcej niż jeden przepis). Wkrótce może się to zmienić, a maksymalny mandat może wynieść nawet 5 000 zł. 

Rząd proponuje surowsze kary za wykroczenia popełniane w rejonie przejść dla pieszych (minimum 1–1,5 tys. zł) oraz w obszarze zabudowanym. Więcej mieliby także zapłacić drogowi recydywiści. Kierowca miałby dostępny większy limit punktów karnych, ale ich ważność wydłużona zostałaby o rok. Zlikwidowane miałyby zostać kursy pozwalające na ich redukcję.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

"Biorąc pod uwagę, że przestrzeganie ograniczeń prędkości jest kluczowe dla ochrony życia i zdrowia obywateli na drodze, niezbędne jest podniesienie kwot mandatów karnych oraz wprowadzenie zmian w przepisach, których celem jest ograniczenie zachowań szczególnie niebezpiecznych na drogach i eliminacja tzw. piratów drogowych" – Dziennik Gazeta Prawna cytuje pismo premiera Mateusza Morawieckiego do resortów sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i administracji oraz infrastruktury.

Jeśli zmiany wejdą w życie to kary za wykroczenia drogowe byłyby wyższe niż za drobne przestępstwa. Może to doprowadzić do sytuacji, w której kierowcy będą masowo odmawiać przyjęcia mandatu. Byłyby to pierwsze zmiany w wysokości mandatów drogowych od ponad 20 lat.

Obecnie kary za przekroczenie dozwolonej prędkości są następujące:

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł

Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne

Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne

Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych

Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych

Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych (Prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w ternie zabudowanym)

Zobacz także: Dwa modele Fiata w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • manadaty zależne od dochodów i po temacie (gość)

  Manadaty zależne od dochodów i po temacie. Urząd skarbowy decyduje o wysokości mandatu. Dla jednego 500zł to bardzo dużo a dla drugiego 5000 to mało. Jakby dostał mandat 100 tysięcy to by się zastanowił...

 • Juha (gość)

  A za komplet punktów kara śmierci i po sprawie.

 • chazary do Birobidżanu (gość)

  Może wreszcie czas na gilotynę dla "rządzącej bandy" od 31 lat.Starczy tego chazaro-azjatyckiego rozpasania Bizancjum.

 • Gość (gość)

  Idzcie glosujcie w niedzielę na AD

 • Tom (gość)

  Mandaty tylko wedłóg dochodów

 • Misiek (gość)

  Jak od dochodu to ile zapłaci bezrobotny.?

 • P (gość)

  To nie chodzi o bezpieczeństwo piep... PiS chce dziurę łapać kosztem kierowców a każdy wie ze komputernjest Rez omylny a co mówić o człowieku chwila nieuwagi i mandat za głupotę a punkty lecą chcą zrobić proszę bardzo od zarobków i dla drogowych recydywistów

 • P (gość)

  To nie chodzi o bezpieczeństwo piep... PiS chce dziurę łapać kosztem kierowców a każdy wie ze komputernjest Rez omylny a co mówić o człowieku chwila nieuwagi i mandat za głupotę a punkty lecą chcą zrobić proszę bardzo od zarobków i dla drogowych recydywistów

 • P (gość)

  To nie chodzi o bezpieczeństwo piep... PiS chce dziurę łapać kosztem kierowców a każdy wie ze komputernjest Rez omylny a co mówić o człowieku chwila nieuwagi i mandat za głupotę a punkty lecą chcą zrobić proszę bardzo od zarobków i dla drogowych recydywistów

 • Barbara (gość)

  Wysokie mandaty, punkty karne i zwiększenie ubezpieczenia ! Tak jest w UK i po jednym zapłaconym mandacie nawet Polacy nauczyli się jeździć zgodnie z przepisami ! Wiem na przykładzie rodziny ! Działa !

 • aaa (gość)

  Skoro kolumna rządowa może zapier .. ć przez miejscowość z prędkością wyższą niż120km/h a na autostradzie ponad 200 i to jest prędkość bezpieczna, to dlaczego robi się ograniczenia dla obywateli, którzy wybierają rząd?

 • Czytelnik (gość)

  Pozbierać służbowe samochody immunitetuy i niech władza pokaże jak jeździć a policji premie od nich

 • Kjjj (gość)

  Ta kierowca nakłada mandat

 • Polak (gość)

  W końcu, czas najwyższy by kary były dotkliwe. Nie rozumiem tylko dlaczego nie wprowadzimy za jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków konfiskaty pojazdu,? Czas najwyższy to wprowadzić.

 • Polak (gość)

  A dla tych co politykę mieszają do mandatów polecam trochę wiedzy na temat kwot jakie obowiązują w krajach Uni i UK. Kary są tam dotkliwe .

 • Szumar (gość)

  A może tak procentowo od zarobkow, bo to podobno solidarne Państwo. A w tym temacie jak za komuny . Tylko wyżej i wyżej a co co zarabiają duże pieniądze tak mają ten mandat w d.....

 • So (gość)

  Bardzo dobrze ...będzie mniej wypadków drogowych ...

 • Beata (gość)

  Nowy sposób na łatanie dziury budżetowej.

 • Mieczysław (gość)

  Kto jeździ na zachód ten wie jak jeździć według przepisów inaczej słono zato może zapłacić!

 • Anty Pis (gość)

  Dla tych co piszą że kary powinny być większe i dotkliwsze albo że w Uni mają jeszcze wyższe mandaty .Np w Niemczech mandaty są dość niskie w porównaniu do dochodów ale też drogi są o niebo lepsze oraz kierowcy są dobrze edukowani .Kary powinny być wyższe ale tylko dla tych co nagminnie łamią prawo . Naprawdę widać że znowu chcą zasypać dziurę budżetową naszymi pieniędzmi a piraci drogowi to tylko dobra wymówka żeby nas jeszcze bardziej okraść

 • Karolina (gość)

  Cześć! Na imię mam Karolina, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do miłych spotkań i kontaktu w nudne dni. Z przyjemnością odpowiem wszystkim samotnym bo sama czuję się samotna, napisz do mnie na stronie randkowej gdzie spokojnie moglibyśmy pogadać, również na stronie znajdziesz moje odważne fotki mój profil to : http://milepanie.pl/karolina

 • Kabe (gość)

  Mandat ma zaboleć bandytę drogowego. Popieram.

 • kwb (gość)

  Jeżdżę często służbowo do Dortmundu. Przez Niemcy po prostu podróżuje. Wjeżdżam do Polski i walczę o życie. Mandaty muszą być dotkliwe! I jednocześnie podnosić składki ubezpieczeniowe.

 • Lola (gość)

  Informacja do Karolny To nie jest portal randkowy. Na marginesie, 23 lata- może pomyśleć o studiach albo pracy, życzę szczęścia

 • Emeryt (gość)

  Wiele zmian już mieliśmy, lecz skierowana była dla zwiększenia bezpieczeństwa. Obecne zmiany są dla ratowania budżetu. Tak regulowane są finanse RP.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości