Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Manekin w ciąży

Data publikacji: Autor: PRO

Volvo opracowało manekina uczestniczącego w próbach zderzeniowych. Nietypowy jest jednak fakt, że ów manekin jest w ciąży.

Volvo od lat słynie z konstrukcji poprawiających bezpieczeństwo pasażerów podczas wypadków. Tym bardziej ważnym elementem było zapewnienie optymalnej ochrony kobietom w ciąży - bez względu na zajmowane miejsce w samochodzie. Inżynierowie stworzyli zatem manekina, który bardzo dokładnie - poprzez zainstalowane czujniki - sprawdza zachowanie się płodu i organizmu przyszłej matki podczas wypadku. Już po pierwszych badaniach potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia - także kobiety w ciąży powinny zapinać pasy bezpieczeństwa. Trzeba jednak zwrócić szczególną uwagę, by część biodrowa pasa znajdowała się poniżej brzucha. Podczas zderzenia pasy opierają się o miednice, gwarantując przeżycie rozwijającego się wciąż płodu.

- Aby właściwie zabezpieczyć przyszłą matkę i dziecko należy właściwie zapiąć pas bezpieczeństwa. Jego górna część musi przebiegać między piersiami, a dolna opierać się poniżej brzucha - tłumaczy Camilla Palmertz, inżynier biomechaniki z Centrum Bezpieczeństwa Drogowego Volvo Cars.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości