Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Manewr wyprzedzania. Ministerstwo chce zmian w prawie

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad kolejnymi zmianami dla kierowców. Tym razem resort chce ukrócić blokowanie lewego pasa przez wyprzedzające się ciężarówki.

Obecnie w Polsce nie ma norm czasowych dla manewru wyprzedzania. Kierowca może otrzymać mandat w wysokości od 50 do 200 zł za utrudnianie ruchu. Dla porównania w Nadrenii – Westfalii kierowcy pojazdów powyżej 7,5 tony muszą skończyć manewr w 45 sekund, a różnica prędkości aut musi być większa niż 10 km/h.

Zobacz także: Silniki współpracujące z LPG. Na co zwrócić uwagę

Szczegółowe rozwiązania nie zostały jeszcze przedstawione. Nie jest pewne, czy zakaz wyprzedzania przez ciężarówki będzie obowiązywał w określonych porach dnia czy na danych odcinkach dróg. Niewykluczone, że uwzględnione zostaną też minimalne odstępy pomiędzy autami na autostradzie.

Zmiany mogą wejść w życie jeszcze w tym roku.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Zocha (gość)

  Nareszcie.

 • Adam (gość)

  I niech się jeszcze zabiorą za właścicieli lewego pasa

 • Romek (gość)

  No to może zrobić tak jak jest w Szwecji, Maksymalna prędkość na autostradzie to 110km/h,i to na pewno ograniczy ilość wypadków.

 • Kerowca z Mazowsza (gość)

  Wprowadzić nakaz zwalniania o 5 km/h dla auta, które jest wyprzedzane, to rozwiąże problem. Całkowity zakaz wyprzedzania przez ciężarówki spowoduje takie ich zagęszczenie na prawym pasie, że kilometrami będą ciągnęły się karawany kilkuset aut. Do pierwszej, najwolniejszej, będą dołączać inne i zamiast ją wyprzedzić, będzie się tworzyć kawalkada na prawym pasie. Lekarstwo okaże się gorsze od choroby.

 • Tomek (gość)

  Dobry pomysł

 • Bogdan (gość)

  Ustawić ograniczniki na na jednakową prędkość 85 a nie jak w tej chwili jeded ma 80 a drugi 92

 • Drogowiec (gość)

  Czy tylko ja mam wrażenie że prawie wszyscy tu mają coś nie po kolei? A może zamiast. Debilnych zakazów i kar wziąść się za infrastrukturę drogową i dobudować po trzecim pasie drogowym wówczas problem zniknie! Mobilki na prawym pierdoły na środku a spoźnieni na lewym

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości