Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Mapy Google. Czy znasz te funkcje? Poznaj proste triki i sztuczki w Google Maps

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Mapy Google to jedna z podstawowych aplikacji, po którą sięga chyba każdy, kto ma dostęp do internetu i nie chce korzystać z tradycyjnej mapy. Aplikacja nie tylko m.in. odnajdzie nasze położenie. Zawiera kilka przydatnych funkcji o których nie każdy wie.

Chcemy się dostać z punktu A do punktu B? Nic trudnego. Aplikacja Google Maps szybko nam w tym pomoże. Potrafi ona jednak dużo więcej.

Google Maps. Tryb pieszej nawigacji z rozszerzoną rzeczywistością

Funkcja Live View w Mapach Google sprawia, że trasa nakładana jest wtedy na obraz z kamery tylnej smartfonu. Jak włączyć Live View w Mapach Google? Wyznaczamy trasę do celu, a następnie wybieramy opcję nawigacji pieszej oraz klikamy przycisk Live View u dołu ekranu.

Google Maps. Sterowanie muzyką w trybie nawigacji

Jeśli korzystacie z Play Music, Spotify lub Apple Music, to  Google Maps umożliwia dostęp do kontrolek sterowania odtwarzaną muzyką. Wchodzimy w Ustawienia i Nawigację. Znajdujemy opcję Sterowanie odtwarzaniem muzyki i wybieramy aplikację. W trybie nawigacji w dolnej części ekranu pojawi się odtwarzacz muzyczny.

Google Maps. Trasa złożona z wielu punktów

To funckaj, która wydaje się oczywista, tymczasem niewielu użytkowników o niej wie. Aby dodać dodatkowe miejsca docelowe w Mapach Google trzeba wprowadzić punkt początkowy oraz cel podróży. Następnie należy dotknąć trzech kropek znajdujących się w prawym górnym rogu i wybrać dodaj przystanek.  W ten sposób możemy na przykład ustawić nawigację z kina do domu po drodze wstępując do nowego sklepu w okolicy.

Google Maps. Mapy w trybie offline

Itnieje możliwość, aby pobrać wycinek Mapy do pamięci urządzenia. W tym celu wyszukujemy interesującą nas lokalizację, dotykamy trzech pasków znajdujących się w prawym górnym rogu i wybieramy Mapy offline. Następnie dostosujmy obszar, który chcemy pobrać do pamięci urządzenia.

Zobacz także: Jazda podczas burzy. O czym trzeba pamiętać?

Google Maps. Unikaj opłat drogowych

Istanieje możliwość skonfigurowania aplikacji, aby wytyczała takie trasy, gdzie nie trzeba będzie płacić za przejazd. Można to zrobić w menu Ustawienia i następnie Nawigacja. W sekcji Opcje trasy należy wybrać opcję Unikaj opłat.

Google Maps. Tryb incognito

Google Maps pozwala włączyć tryb incognito, czyli prywatności. W ten sposób można wyłączyć zbieranie wielu informacji na naszym koncie. Wystarczy kliknąć nasz awatar i uruchomić potrzebny tryb.

Google Maps. Tryb ciemny dla nawigacji

Jeśli preferujemy dark mode w trybie nawigacji, również w trakcie nawigowania z Google Maps za dnia, to można go włączyć na stałe. Tryb ciemny można aktywować udając się do sekcji Ustawienia i Nawigacja. Tam w sekcji Wyświetlanie i Kolorystyka trzeba wskazać NOC.

Google Maps. Tryb ciemny w aplikacji

Dotąd tryb ciemny Google Maps był dostępny jedynie w trybie nawigacji. Teraz trafił także do trybu standardowego. Aby go uruchomić trzeba jednak spełnić określone warunki. Aby skorzystać z nowej funkcjonalność należy mieć zainstalowaną najnowszą wersję aplikacji. Po drugie niezbędny jest Android 11. I tu pojawia się problem, ponieważ ten oferowany jest dopiero na kliku urządzeniach.

Po spełnieniu tych warunków wystarczy, że włączymy systemowy tryb ciemny, a aplikacja automatycznie zmieni kolorystykę. Nowe ustawienie z przełącznikiem wyglądu pojawiają się sukcesywnie w wybranych urządzeniach.

W praktyce aktualizacja pozwala cieszyć się ciemnym motywem już w głównym oknie Google Maps. Ciemna jest nie tylko sama mapa, ale również otaczające ją wskaźniki.

Zobacz także: Kierunkowskazy. Jak poprawnie korzystać?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.
 • Zawiedziony (gość)

  Używam map Google, lecz ostatnio na grzybobraniu stwierdziłem, że mają poważną wadę ... albo ja nie potrafię odpowiednio ustawić opcji nawigowania. Otóż jest w Google praktyczna opcja wskazująca miejsce zaparkowania samochodu. Tylko, że w lesie, po wybraniu polecenia "wyznacz trasę" zamiast najkrótszej drogo "na skos" do auta wyszukuje trasy drogami leśnymi, gruntowymi lub pobliskimi gminnymi. Byłem około 300 m od auta a wyznaczona była trasa długości blisko 7 km. Obłęd :-(

 • Bartek (gość)

  Nawigacja po kilku punktach ma zasadniczą wadę, jadąc motocyklem po ustawionej wcześniej trasie składającej się z kilku punktów trzeba po każdym kliknąć nawiguj dalej, co i tak zmusza mnie do zatrzymania się, zdjęcia rękawiczki i kliknięcia w ekran. W takiej sytuacji opcja ta nie ma sensu bo skoro stoję to na spokojnie mogę sobie wybrać następny punkt na mapie w trakcie trwania podróży

 • Rewelacja (gość)

  Autor odkrył opcje ustawień! Bravo!

 • Brawo (gość)

  Jeszcze jakbyscie odkryli ciekawsze rzeczy a nie oczywiste byłoby o czym czytać, np udostępnianie lokalizacji, opcja cofania się nawet kilka lat w tył gdzie trasy się zapisują, albo opcja wprowadzania rodzaju transportu w zapisanych trasach, ale takie rzeczy podstawowe to wie każdy użytkownik, mogło to być sławne podczas początkowych lat wchodzenia smartfonów na rynek Polski

 • Sartus (gość)

  U mnie brak live view :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości