Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Maseczka w samochodzie. Do samochodu w maseczce czy bez?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Ford Od 17 października obowiązują nowe zasady dotyczące noszenia maseczek w samochodach. Nie wszyscy kierowcy wiedzą o zmianach. A od 30 listopada już nie 500 a 1000 zł mandatu można dostać za brak maseczki.

Teraz nie trzeba zasłaniać twarzy bez względu na to, czy podróżuje się z osobą, z którą się zamieszkuje, czy z kimś „obcym”. W dalszym ciągu jesteśmy jednak zobowiązani do noszenia maseczek w środkach transportu publicznego.

Wątpliwości budził paragraf 27 rozporządzenia dotyczącego ograniczeń wprowadzonych w związku z pandemią. W pierwotnym rozporządzeniu z 9 października czytamy, że "do odwołania nakłada się obowiązek zakrywania, przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego (…) w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie".

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Uściślono, że obowiązek ten nie dotyczył pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem (do lat 5) albo osoby zamieszkujące lub gospodarujące wspólnie.

W nowym rozporządzeniu wykreślono słowa; "w pojazdach samochodowych, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie". Doprecyzowano, że "obowiązku nie stosuje się w przypadku pojazdu samochodowego, w którym przebywają lub poruszają się: co najmniej jedna osoba albo jedna osoba z co najmniej jednym dzieckiem, o którym mowa w pkt 2 (dziecka do ukończenia 5. roku życia).

Tak skonstruowane przepisy oznaczałyby to, że w autach, którymi poruszają się osoby niezamieszkujące lub niegospodarujące wspólnie, maseczki także nie są wymagane. Tym samym w samochodzie w ogóle nie trzeba zakrywać ust i nosa, niezależnie od tego z kim podróżujemy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości