Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Masz auto na gaz? Nie będziesz zadowolony!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum PPG W ostatnich dniach września kierowcy znów więcej płacą za tankowanie. Choć ponownie najbardziej podrożał diesel, "bohaterem" najnowszego notowania e-petrol.pl jest autogaz, który wyrównuje właśnie cenowy rekord z pierwszego kwartału 2012 roku.

Dlaczego LPG drożeje?

Utrzymujące się kłopoty z ograniczoną dostępnością LPG i jednoczesny wzrost zapotrzebowania na to paliwo ze strony branży rolniczej powodują, że jego ceny rosną w sprzedaży hurtowej, a to przekłada się na wyższe koszty tankowania. W porównaniu do poprzedniego tygodnia średnia, ogólnopolska cena autogazu wzrosła o 6 groszy, osiągając najwyższy w historii notowań e-petrol.pl poziom 2,87 zł/l, pierwszy raz obowiązujący na początku 2012 roku.  
 
Powody do narzekania mają również użytkownicy pojazdów z silnikiem wysokoprężnym. W sprzedaży hurtowej to właśnie ceny diesla rosły ostatnio najbardziej i wzrost ten widoczny jest też na stacjach. Na przestrzeni minionego tygodnia olej napędowy podrożał aż o 8 groszy i za jego litr trzeba przeciętnie płacić 5,69 zł.
 
 
Dwugroszowa podwyżka nie ominęła też benzyny Pb95, która oferowana jest w sprzedaży detalicznej po 5,84 zł/l. Zgodnie z prognozami e-petrol.pl nie zmieniła się natomiast średnia cena Pb98, która nadal wynosi 5,99 zł/l. 

Ceny paliw. Gdzie zapłacimy najmniej?

Aktualnie najmniej za zakup obu gatunków benzyn i diesla płaci się w Wielkopolsce, gdzie litr Pb95 i Pb98 kosztuje 5,73 i 5,95 zł, a ta sama ilość oleju napędowego 5,57 zł. LPG z ceną 2,81 zł/l jest zaś najtańsze w województwie świętokrzyskim. 

Ceny paliw. Gdzie zapłacimy najwięcej?

Tankowanie benzyny 95-oktanowej i oleju napędowego jest najdroższe na Opolszczyźnie, gdzie paliwa te kosztują przeciętnie 5,85 oraz 5,72 zł/l. Na Mazowszu najwięcej płaci się za litr Pb98 - 6,11 zł, a w Małopolsce za zakup autogazu - 2,91 zł/l.
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2021-09-29
Pb 98 5,99
Pb 95 5,84
ON 5,69
LPG 2,87

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Nissan Qashqai trzeciej generacji

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Piwny bandzioch z wiejskiej remizy (gość)

    Dla mnie może być i po 10 zł/l i tak jeżdżę rowerem, bo prafko zabrali.

  • Komentarz usunięty.
  • Uń (gość)

    "Dla mnie może być i po 10 zł/l i tak jeżdżę rowerem, bo prafko zabrali." Wcale się nie dziwię, że zabrali. Analfabeci w ogóle nie powinni mieć prawa jazdy!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości