Wszystko
o samochodach

Przepisy / Punkty karne

Masz punkty karne? Lepiej się pospiesz, bo przepisy mogą się zmienić

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Łokaj Rząd chce zmienić zasady dotyczące redukcji punktów karnych. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 grudnia 2021 roku.

Punkty karne trafią na konto jeśli zostały przypisane do danego wykroczenia. Obecnie prawo jazdy stracą kierowcy, którzy przekroczą limit 24 punktów karnych, a jeśli kierowca posiada prawo jazdy krócej jak rok, limit punktów wynosi 20.

Punkty karne 2021. Kiedy punkty karne zostaną usunięte? Czy można zredukować liczbę punktów?

 • gdy minie rok od dnia popełnienia naruszenia (naruszenie się przedawni),
 • gdy ukończysz szkolenie, które pozwala zmniejszyć liczbę punktów karnych – jeśli przed jego rozpoczęciem miałeś mniej niż 24 punkty karne (mniej niż 20 punktów karnych – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok). Takie szkolenia organizuje Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD). Pamiętaj, że możesz uczestniczyć w szkoleniu nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Po szkoleniu suma aktywnych punktów karnych zmniejszy się o 6 najstarszych punktów.

Wyjątkowo punkty karne nie znikną z konta w 2 wymienionych przypadkach – jeżeli suma twoich tymczasowych punktów karnych i aktywnych punktów karnych przekracza dozwolony limit 24 punktów (20 punktów – jeżeli to twoje pierwsze prawo jazdy i masz je krócej niż rok).

Zobacz także: Kiedy można zamówić dodatkową tablicę rejestracyjną?

 • Tymczasowe punkty karne to punkty z naruszeń, za które nie przyjęto mandatu – nie są jeszcze naliczone na konto, czekają na orzeczenie sądu.
 • Aktywne punkty karne to punkty, które masz na koncie.

Rząd chce tak zmienić prawo, aby od 1 grudnia nie było szkoleń, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu. Ostateczny kształt regulacji nie jest znany, ale jeśli ktoś posiada punkty karne i chce je w najbliższym czasie zredukować, lepiej niech nie odkłada tego na później.

Zobacz także: Skoda Kodiaq po kosmetycznych zmianach na 2021 rok

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • ***** *** (gość)

  ***** ***

 • Pol (gość)

  Ciekawe czy sami sobie beda tez wystawiac nie ma immunitetów cwaniaki

 • Bodzio (gość)

  Tak to jest gdy daje się władzę matołom! Może tak łajza zrezygnujecie z immunitetów!

 • Kk8 (gość)

  Chore przepisy na miarę rządzących. Nie mam punktów ale każdemu może się pr,yxaż6c!!!

 • Orawda (gość)

  Tyle że autor pisze bzdury, bo prawo nie działa wstecz i jeśli ktoś ma punkty karne stare, to po zmianie nie będzie czekał 2 lat, gdyż już raz został skarany i punkty usunąć się powinny po staremu.

 • smutny (gość)

  Jak mozna wymyslac takie mandaty kiedy ludzie zarabiaja ok 2500/3000 netto.!!!!!!TYLKO IDIOCI Z WIEJSKIEJ maja po 20000 zl na miesiac,a uciekaja w immunitet.Czyste Palanty

 • Gość (gość)

  Ludzie to chore przecież my już nie mamy nic do powiedzenia tylko patole w tym kraju są chronieni i daje im się wszytko a normalnym obywatelom zabiera . Coś nie tak

 • Janusz (gość)

  Jaki cyrk takie małpy.

 • Surad (gość)

  Przecież ktoś tych matołòw wybrał przy urnach.

 • Ktoś tam (gość)

  Też twierdzę że to matoły ale wyższe mandaty to akurat dobry pomysł by wyeliminować kierowców będących zagrożeniem dla normalnych użytkowników dróg publicznych

 • Ja (gość)

  Prawo nie działa wstecz

 • obcy (gość)

  Ty ktoś tam. Raz ciężarówka, bus czy inny samochód znak przysłoni i będzie problem dla normalnych ludzi. jakby innych metod nie było. ostatnio jechałam w trasę, to był bardzo długi odcinek z 40 na godzinę, teren niezabudowany a prac już nie było, droga ladna i co o więcej nikt tam tyle nie jechał, możesz chcieć być przepisowany ale wyprzedzisz coś w momencie przysłonięcia znaku a oni będą stali i nie na tłumaczenia że znaku nie było. Był I o 50 wiecej mandat przy 90 na godzinę. Tak naprawdę nie trzeba jechać jak pirat żeby tyle dostać. Wystarczy jedno niefortunne zagapienie. Nasze państwo dba o ludzi nie myślących, posiadających rower bez świateł do pracy i jak najwięcej dzieci, pijaki dostają rente, a zdrowe chłopy!, niepełnosprawni muszą wypracować, kraj absurdu, jak się zarabia minimalną krajową i ma się stare auto to bogaty jesteś i stac cię na mandaty i wpuszczaja jeszcze ludzi pod koła. Co jest zagrożeniem. Dbaj o ludzi, a oni mogą nie dbać o swoje życie, nie płacić mandatów.

 • Dddd (gość)

  Podobno brakuje dużo kierowców samochodów ciężarowych w Polsce , to teraz będzie brakowało jeszcze więcej i będzie jak w Anglii .

 • Komentarz usunięty.
 • Strazok ochotnik (gość)

  "Dddd (gość) 2021-10-01 07:54 Podobno brakuje dużo kierowców samochodów ciężarowych w Polsce , to teraz będzie brakowało jeszcze więcej i będzie jak w Anglii ". - skoro wielu jezdzi jak jacyś opętani im..bec-yle to niech na piechote chodza, bulki sam sobie kupię. Zresztą, to co wyprawia wielu zawodowych kierowców na drogach, zwyczajnie woła o pomstę do nieba - kto im daje prawo jazdy?! Sam spotkalem jakiegoś chor3go na bani (zolty tir na blachach GCH), co chciał staranować osobówkę, która go z trąbiła za wymuszenie pierwszeństwa, tir zmusił osobówkę do hamowania. Tirowiec wsciekal sie bo zlamal przepisy ;) zjechal na przeciwlegly pas i chcial osobowke staranowac , zamiast przeprosić-chore, badania polecil bym wielu pseudo zawodowym. Szczegolnie tym wątłej budowy i sfrustrowanym.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości