Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Masz takie konto? Doszło do ataku hakerskiego!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fot. PIxabay.com Stołeczni policjanci specjalizujący się w walce z cyberprzestępczością zatrzymali 27-latka, który włamał się na konto Profilu Zaufanego 239 użytkowników Systemu Dostawcy Tożsamości. Profil zaufany potrzebny jest, aby korzystać z aplikacji mObywatel dzięki której można m.in. posiadać prawo jazdy w telefonie, czy sprawdzić liczbę punktów karnych.

Mężczyzna został zatrzymany w swoim domu w Woli Krzywieckiej na Podkarpaciu. Teraz odpowie za to, że bez uprawnienia, omijając zabezpieczenia włamał się na konto Profilu Zaufanego 239 osób bez ich wiedzy i zgody oraz za udostępnienie innym osobom pozyskanych nieprawnie danych do logowań na stworzonej przez siebie platformie.

W trakcie przesłuchania 27-latek przyznał się do ataku na Profil Zaufany. Mężczyzna na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie został tymczasowo aresztowany na 2 miesiące. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny

Policjanci podkreślają, że sytuacja taka nie miałaby miejsca, gdyby użytkownicy serwisów internetowych stosowali różne hasła dostępowe do różnych kont. W tym przypadku we wszystkich usługach były wykorzystywane te same poświadczenia. Bezpieczeństwo kont w serwisach internetowych można również poprawić, stosując weryfikację wieloskładnikową dodatkowo potwierdzającą tożsamość osoby logującej się w serwisie.

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty. Dzięki aplikacji posiadając profil zaufany, w kilka kliknięć, można mieć szybki dostęp do swoich najważniejszych dokumentów, w tym danych i zdjęcia z dowodu osobistego. Kierowca ma dostęp m.in. do prawa jazdy. Szczegółowo o funkcjach aplikacji informowaliśmy w materiale mObywatel. Co oferuje aplikacja?

Zobacz także: Skoda Enyaq iV - elektryczna nowość

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Piotr (gość)

    Też miałem dzisiaj info na maila o nieudanej próbie wejścia na mój profil zaufany.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości