Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Maszt bez fotoradaru to nie to samo co atrapa

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Maszt bez fotoradaru to nie to samo co atrapa Pomiar prędkości tu, pomiar tam, a przed każdym niebieska tablica informacyjna. Problem w tym, że tablice powinny stać tylko tam, gdzie znajdują się prawdziwe fotoradary.

Taki zapis znajduje się w tzw. ustawie fotoradarowej, czyli nowelizacji do kodeksu drogowego, która obowiązuje od zeszłego roku.

Zobacz też: Straż miejska masowo łamie prawo ustawiając fotoradary

- Na pełne dostosowanie do wymogów ustawy, a wynika to z rozporządzenia ministra infrastruktury, mamy 3 lata od chwili przejęcia fotoradarów od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Czyli od 1 lipca 2011 roku - wyjaśnia Dariusz Bratoszewski, naczelnik Delegatury Północnej Inspekcji Transportu Drogowego w Bydgoszczy.

Zdaniem naczelnika, na terenie działania delegatury (województwa: kujawsko-pomorskie, pomorskie i zachodnia część warmińsko-mazurskiego) wszystkie 170 masztów fotoradarowych jest już prawidłowo oznakowanych, bo w skrzynkach masztów mogą znajdować się radary.

Zobacz też: Co może kierowca, który dostał zdjęcie z fotoradaru

Jednak w praktyce pracuje tylko 14 urządzeń, które ITD przejęła od Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Nie przejęła zaś dwóch: w Sadkach (pow. nakielski) i Klęczkowie (pow. chełmiński), i te maszty uznaje oficjalnie za atrapy.

- Nie będziemy zdejmować informacyjnych znaków drogowych tylko dlatego, że akurat na danym maszcie nie ma fotoradaru. Przecież za chwilę może się tam pojawić - mówi Bratoszewski. - Tym bardziej, że zamówiliśmy już 34 nowe fotoradary.

Podobnie, ITD ma jeszcze czas do końca 2013 roku na przemalowanie lub oklejenie na żółto skrzynek radarowych. W tym zakresie wymogom ustawy odpowiadają na razie tylko dwa urządzenia kontrolujące prędkość - oba w Toruniu.

(M)

Maszt bez fotoradaru to nie to samo co atrapa
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Maszt bez fotoradaru to nie to samo co atrapa

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości