Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Mateusz Morawiecki. Premier chce walczyć z piratami. Będą bardzo wysokie mandaty i surowe kary?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Plan radykalnej poprawy bezpieczeństwa na drogach będzie jednym z priorytetów rządu w nowej kadencji. To zapowiedź premiera Mateusza Morawieckiego.

- Ostatni śmiertelny wypadek na przejściu dla pieszych w Warszawie poruszył opinię publiczną w całej Polsce. Statystyki dotyczące liczby kolizji na polskich drogach, a przede wszystkim ofiar tych wypadków budzą sprzeciw wszystkich Polaków - zaczął swój wpis na jednym z portali społecznościowych premier Mateusz Morawiecki.

- Potrzebne są zmiany w przepisach i poważna wynikająca z nich polityczna deklaracja: koniec z piractwem drogowym.
Bezpieczeństwo naszych rodzin, a szczególnie dzieci w drodze do szkół oraz w miejscach, gdzie najczęściej przechodzą przez ulice wymaga naszej szczególnej troski i wprowadzenia pragmatycznych regulacji. Polska Policja powinna też otrzymać dodatkowe środki na odpowiedni sprzęt, by eliminować z ruchu drogowego tych, którzy stanowią zagrożenia dla życia i zdrowia innych ludzi. Kompleksowy plan radykalnej poprawy bezpieczeństwa na drogach będzie jednym z priorytetów rządu w nowej kadencji - czytamy we wpisie premiera.

Zobacz także: Rząd szykuje podwyżkę mandatów?

Mateusz Morawiecki zaapelował także do wszystkich kierowców i pieszych: zadbajcie o skupienie za kierownicą, o ostrożność na przejściach dla pieszych. Szanujcie się wzajemnie i przestrzegajcie przepisów. Szczególnie teraz, gdy zbliżają się dni licznych wyjazdów i wzmożonego ruchu drogowego.

Wyższe mandaty?

W myśl obecnie obowiązujących przepisów, maksymalny mandat, jaki policjant może nałożyć na kierowcę, wynosi 500 zł. Kwota ta jest stała od 16 lat.

Z nieoficjalnych informacji  wynika, że mandaty mają wzrosnąć nawet trzykrotnie. Ma to być jedna z pierwszych spraw jaką zajmie się nowy rząd. Maksymalny mandat za przekroczenie prędkości może zostać podniesiony do 1500 zł.

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło, że nie prowadzi prac nad nowym taryfikatorem. Jak czytamy w oświadczeniu wystosowanym do mediów: "obszar ten pozostaje poza właściwością Ministerstwa Infrastruktury. Kwestie te określa Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń."

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Stachu (gość)

  % od dochodu a nie 1500 zł nie zaboli 1500 zł goscia, któy kosi miesięcznie po kilkanaście-dziesiąt tyś zł Więc taki niech płaci 15 000 zł a nie 1500 zł Kara ma byc odczuwalna, a nie wywoływać uśmiech.

 • czas (gość)

  mandaty drogowe powinni płacić obowiązkowo posłowie 'senatorowie .prokuratorzy i sendziowie trzy razy większe niż zwykli kierowcy

 • Gość (gość)

  Pinokio, to był taki facet, który za co by się nie wziął to wszystko sknocił !!!

 • daj grosik na biedny pis (gość)

  Pan mało wiedzący niech lepiej zrezygnuje z udawania, że jest premierem bo i tak nie rządzi, a wyższe mandaty to nie są dla poprawy bezpieczeństwa tylko na bieżące wydatki pisorów. Dla poprawy bezpieczeństwa na drogach jest tylko jeden sposób odebrać pisowi samochody bo oni co chwile się rozwalają no i odebrać 500+ bo debile, które w wieku 18 lat zrobiły prawo jazdy nie jeździły, a teraz się płodzą jak króliki dla pieniędzy i kupują samochody, a nie mają w ogóle pojęcie co to przepisy ruchu drogowego.

 • yo (gość)

  to cos tu nie halo bando hipokrytow... Gdy mowa o zwyrolach ktore gwalca dzieci to mowia ze nie trzeba podwyzszac kar bo nieuchronnosc kary jest wazna a nie wysokosc... A tu k... co? nagle wysokosc mandatow jednak ma odstraszac? moze jednak chodzi o okradanie ludzi i mowmy o tym prawde

 • kierowca (gość)

  Przyznam że sam mam ciężką nogę i lubię szybką jazdę ale nic tak nie działa jak odcinkowe kontrole prędkości. Wymuszają, uczą wolnej jazdy. Z czasem gdy w okolicy się pojawiły, zmieniłem nawyki.

 • Iga (gość)

  Kompletna bzdura!!!!! Maksymalna wysokość mandatów powinna wynosić co najmniej 5000,00zł. To ostudziłoby zapał niektórych "kierowców" do wciskania pedału gazu w podłogę......

 • www.eu-transport.pl (gość)

  Dostaniesz dwa takie wysokie mandaty w miesiącu i nie masz za co żyć - dość kontrowersyjne. No cóż może da to trochę do myślenia brawurowym kierowcom. www.eu-transport.pl Teraz tym bardziej trzeba jeździć ostrożnie.

 • Iga (gość)

  daj grosik na biedny pis (gość) P...dolisz jak pogięty. Jakbyś miał w perspektywie zapłacić z 5 koła mandatu to pilnowałbyś każdego kilometra przekroczenia.

 • gosc (gość)

  koniecznie zrobic porządek z piratami drogowymi.

 • żelek (gość)

  Panie premierze ja tam z Yanosikem jeżdzę :D

 • Franz (gość)

  Majac immunitet mozna lamac samenu prawo, teraz trzeba karac zeby zwracalo sie rozdawnictwo kasy. Chore!!!

 • pldriver (gość)

  Mandaty za przekraczanie prędkości i wyprzedzanie na pasach powinny być takiej wysokości jak na Słowacji czy Austri czy Norwegii liczone w tysiącach. Wtedy zapanuje większy spokój na drogach.

 • Karol (gość)

  Podnieść mandaty, zrównać mandaty dla pieszych i rowerzystów z tymi dla kierowców i odebrać samorządom kontrole nad drogami. Skoro nie potrafią nimi zarządzać to nie powinny.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości