Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Melex. Elektryczne pojazdy dla papieża Franciszka

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Marianna Gurba - czlonek KO SDM 2016	W czasie wizyty w Polsce Ojciec Święty korzystał między innymi z kilku pojazdów elektrycznych marki Melex. Papież poruszał się nimi w byłym obozie Auschwitz-Birkenau i podczas spotkania z wolontariuszami.

Papież Franciszek odwiedził 29 lipca były niemiecki obóz koncentracyjn yAuschwitz-Birkenau. Ojciec Święty nalegał, by jego wizyta odbyła się w atmosferze modlitewnej ciszy i skupienia. Po terenie muzeum poruszał się pojazdem marki Melex, który dzięki cichemu, elektrycznemu napędowi nie zakłócał tej atmosfery. Melex, który został przygotowany dla papieża, to pasażerski model 966, który na co dzień używany jest przez obsługę muzeum.

Papież Franciszek udał się również do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Przed bramą przesiadł się do Melexa 363 N.Car i przejechał wzdłuż rampy kolejowej, na której od maja 1944 r. zatrzymywały się pociągi z więźniami. Biało-czarny Melex został zakupiony przez dyrekcję muzeum specjalnie z myślą o wizycie Ojca Świętego.

Również specjalnie dla papieża przygotowany został pojazd, którym poruszał się 31 lipca po Tauron Arenie w czasie spotkania z wolontariuszami. Był to Melex zbudowany na bazie najnowszego modelu 466. Ze względu na wyjątkowy charakter tego spotkania, pojazd został pozbawiony daszka, a konstrukcja siedzeń została tak zmodyfikowana, by papież mógł swobodnie stać w czasie jazdy wśród wolontariuszy. Standardowa, dwukolorowa tapicerka siedzeń została zastąpiona białą. Pojazd został przygotowany przez producenta i wypożyczony organizatorom Światowych Dni Młodzieży.

Redakcja poleca:

Samochód na gaz. Niezbędne formalności 
Te auta są najpopularniejsze w Polsce
Toyota Celica z filmu „Chłopaki nie płaczą". Jak dziś wygląda auto?

Również św. Jan Paweł II w czasie swojej ostatniej wizyty w Polsce korzystał ze specjalnie przygotowanego pojazdu Melex, który służył mu do poruszania się po płycie lotniska w Balicach.

Melex to jeden z najdłużej działających na świecie producentów pojazdów elektrycznych. Historia firmy rozpoczęła się w 1971 roku, kiedy w fabryce samolotów WSK Mielec zaczęły powstawać elektryczne wózki golfowe na potrzeby rynku amerykańskiego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości