Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Mercedes W110 od 45 lat ma jednego, polskiego właściciela

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Mercedes W110 od 45 lat ma jednego, polskiego właściciela Mercedes-Benz Polska rozstrzygnął konkurs na najstarszego Mercedesa, należącego od nowości tylko do jednego, polskiego właściciela. Wygrał pan Aleksander Ratajczak, od 45 lat właściciel modelu W110 w wersji 200D, czyli "skrzydlaka".

Mercedes 200 D z 1966 roku Aleksandra Ratajczaka, emerytowanego profesora chemii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, to samochód przynajmniej tak samo wyjątkowy jak jego właściciel. W 1966 roku młody wtedy polski docent chemii pracował na University of California w Los Angeles. Po dwóch latach pobytu w USA, przed powrotem do Polski, zamówił auto u dealera Mercedesa w Hollywood.  Odebrał je już w Europie, w fabryce w Sindelfingen.

- Wiedziałem już wtedy, że Mercedes to auto niezawodne, oferujące doskonałą jakość i oszczędne w eksploatacji. Jako że różnica w cenie paliwa była trzykrotnie niższa na korzyść Diesla, wybrałem silnik wysokoprężny - mówi prof. Aleksander Ratajczak.

Mercedes-Benz 200D z 1966 roku, w lakierze „Ocean blue”, przejechał 300 tys. km i jest dziś w dobrym stanie. W 2002 roku zajął drugie miejsce w konkursie elegancji na zlocie samochodów zabytkowych w Rybniku. Przez 45 lat zawiódł tylko dwa razy: raz nieodpowiednie paliwo (letnie) zamarzło zimą w przewodach, drugi raz urwał się łańcuch rozrządu.

Zwycięzca konkursu ma do wyboru: wycieczkę do wraz z małżonką do Stuttgartu i zwiedzanie fabryki Mercedesa w Sindelfingen lub roczne użytkowanie nowego Mercedesa Klasy E z kierowcą lub doprowadzenie 45-letniego Mercedesa 200D do stanu wskazanego przez właściciela.

Łącznie nadesłano prawie setkę zgłoszeń. Warunki konkursu, czyli posiadania od nowości Mercedesa starszego niż 25 lat, spełniło 40 osób.

Akcja poszukiwań najstarszego Mercedesa należącego do pierwszego, polskiego właściciela wpisuje się w obchody 125-lecia narodzin motoryzacji. 29 stycznia 1886 roku Carl Benz otrzymał z Niemieckiego Urzędu Patentowego w Berlinie patent numer 37435 na swój "trójkołowiec" (Benz Patent-Motorwagen Nr. 1).

Mercedes W110 od 45 lat ma jednego, polskiego właściciela
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Mercedes W110 od 45 lat ma jednego, polskiego właściciela

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości