Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Historia motoryzacji

Mercedes wiecznie żywy

Data publikacji: Autor: (mp)

 Mercedes-Benz klasy G obchodzi 25. rocznicę produkcji. Do chwili obecnej powstało 175 tys. egzemplarzy auta.

Mercedes-Benz klasy G obchodzi 25. rocznicę produkcji. Do chwili obecnej powstało 175 tys. egzemplarzy auta.

 

Rzadko zdarza się, aby ten sam model produkowano przez ćwierć wieku. Sztuka taka udała się firmie Mercedes-Benz. Jej klasa G schodzi z linii montażowej nieprzerwanie od 1979 roku i być może w tym tkwią jej zalety. Obok Land Rovera Defendera, Mercedes-Benz klasy G uważany jest za jeden z ostatnich „prawdziwych” samochodów terenowych. Wyróżnia się mocną ramową konstrukcją i dużymi możliwościami pokonywania trudnego terenu, czego nie można powiedzieć o pseudoterenowych autach typu SUV.

 

Ten pojazd terenowy opracowano przy współpracy z austriacką firmą Steyr-Daimler-Puch. Seryjna produkcja ruszyła w austriackim mieście Graz, gdzie do dziś klasa G wytwarzana jest w przeważającej mierze ręcznie. W chwili premiery auto dostępne było z jednym z czterech rodzajów silników o mocy od 72 do 150 KM. Mercedesa-Benza klasy G oferowano w wersji nadwoziowej kabriolet oraz z nadwoziem zamkniętym, z długim lub krótkim rozstawem osi.

 

Obecna klasa G to pięć modeli, z których trzy wyposażono w widlaste silniki benzynowe 6- lub 8-cylindrowe, a dwa w jednostki wysokoprężne CDI. Ostatnio pojawił sie także ośmiocylindrowy, doładowany silnik G 55 AMG rozwijąjący moc 476 KM i moment obrotowy 700 Nm. 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości