Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Mgła osadzająca szadź. Poważne zagrożenie na drodze!

Data publikacji: Autor: TVN Turbo / x-news

fot. TVN Turbo / x-news Nie pada śnieg, nie ma typowego lodu na drodze, a mimo to jest wybitnie ślisko. "Mgła osadzająca szadź" - to pojęcie, którego lepiej nie lekceważyć.

Warunki pogodowe sprzyjają pojawianiu się mgieł i tak zwanego czarnego lodu. Zdradliwa, śliska warstwa na nawierzchni powstaje najczęściej gdy deszcz lub mgła opadają na podłoże o temperaturze poniżej zera stopni. W takich warunkach woda idealnie przylega do powierzchni, tworząc cienką warstwę lodu. Jest ona niewidzialna na czarnej nawierzchni dróg, dlatego często nazywa się ją czarnym lodem.

Uśpiona czujność kierowców – którzy po okresie jazdy w ekstremalnych warunkach na drogach pokrytych śniegiem, automatycznie zwiększają prędkość, widząc czarną jezdnię – może mieć tragiczne skutki.

Kiedy podczas jazdy nagle zrobi się podejrzanie cicho wewnątrz samochodu i jednocześnie nastąpi wrażenie, jakbyśmy bardziej "płynęli”, niż jechali mogą sygnalizować, że jedziemy po idealnie równej i śliskiej powierzchni, czyli po czarnym lodzie.

Kiedy tylne koła tracą przyczepność (nadsterowność), należy wykonać kierownicą kontrę w celu naprowadzenia samochodu na prawidłowy tor jazdy. W żadnym wypadku nie należy naciskać na hamulec, gdyż spowoduje to pogłębienie się nadsterowności. W przypadku podsterowności, czyli uślizgu przednich kół, który występuje podczas skrętu, należy natychmiast zdjąć nogę z gazu, zmniejszyć wykonywany wcześniej skręt kierownicą i delikatnie wykonać go ponownie. Takie manewry pozwolą odzyskać przyczepność i skorygować tor jazdy.

W nowoczesnych samochodach kierowca może liczyć na wsparcie ESP. System kontroli stabilności nie jest jednak w stanie oszukać praw fizyki, podobnie jak ABS nie znajdzie sposobu na skrócenie drogi hamowania. Warto o tym pamiętać, decydując się na zwiększanie prędkości.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości