Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Midland M-mini. Test najmniejszego radiotelefonu CB

Stanisław Rochowicz
Jeśli nie masz za dużo miejsca w samochodzie na instalację dużego radiotelefonu CB, albo chcesz, by „nie rzucał się on w oczy”, to powinieneś pomyśleć właśnie o Midlandzie M-mini. Jednym z najmniejszych nadajników CB na rynku. My postanowiliśmy sprawdzić, co kryje się w tym niepozornym „maluchu”.Fot. Archiwum
Jeśli nie masz za dużo miejsca w samochodzie na instalację dużego radiotelefonu CB, albo chcesz, by „nie rzucał się on w oczy”, to powinieneś pomyśleć właśnie o Midlandzie M-mini. Jednym z najmniejszych nadajników CB na rynku. My postanowiliśmy sprawdzić, co kryje się w tym niepozornym „maluchu”.Fot. Archiwum
Jeśli nie masz za dużo miejsca w samochodzie na instalację dużego radiotelefonu CB, albo chcesz, by „nie rzucał się on w oczy”, to powinieneś pomyśleć właśnie o Midlandzie M-mini. Jednym z najmniejszych nadajników CB na rynku. My postanowiliśmy sprawdzić, co kryje się w tym niepozornym „maluchu”.

Czy w dobie aplikacji na smartfony CB radio ma jeszcze sens? Okazuje się, że tak, bo to wciąż najszybszy rodzaj łączności między kierowcami I najbardziej niezawdodny. Owszem, są pewne niedogodności z nim związane, ale nadal zalety przewyższają wady.
Jeszcze do niedawna jedną z największych był rozmiar nadajników, znacząco utrudniający ich dyskretną instalację. Midland M-mini rozwiązał jednak ten kłopot, podobnie, jak I kilka innych.


Jeśli nie masz za dużo miejsca w samochodzie na instalację dużego radiotelefonu CB, albo chcesz, by „nie rzucał się on w oczy”, to powinieneś pomyśleć
Jeśli nie masz za dużo miejsca w samochodzie na instalację dużego radiotelefonu CB, albo chcesz, by „nie rzucał się on w oczy”, to powinieneś pomyśleć właśnie o Midlandzie M-mini. Jednym z najmniejszych nadajników CB na rynku. My postanowiliśmy sprawdzić, co kryje się w tym niepozornym „maluchu”.

Fot. Archiwum

Maluch

Midland M-mini, to jeden z najmniejszych radiotelefonów CB dostępnych na naszym rynku. Pomimo niewielkich wymiarów zewnętrznych (102x100x25 mm), został wyposażony w szereg użytecznych funkcji, identycznych jak te dostępne w większych radiotelefonach CB. Niewielkie gabaryty urządzenia sprawiają, że bardzo łatwo jest je dyskretnie zamontować we wnętrzu pojazdu, zarówno pod deską rozdzielczą, jak też i w okolicach tunelu środkowego.

Karbowana, całkowicie metalowa obudowa, jest zarazem radiatorem dla tranzystora mocy. Czarny, matowy lakier, którym została ona pokryta sprawia wrażenie jakbyśmy mieli do czynienia z obudową sprzętu o co najmniej wojskowym przeznaczeniu. Możemy być pewni, że żadne otarcia czy odkształcenia jej nie grożą. 

Świetnym i niezwykle wygodnym rozwiązaniem jest uchwyt do mocowania radia, który w razie potrzeby umożliwia bardzo szybkie „wypięcie” radiotelefonu, np. w sytuacji, gdy opuszczamy pojazd I chcemy wyjąć nadajnik.


Midland M-mini.Fot. Mark Snow
Midland M-mini.

Fot. Mark Snow

Sterowanie

Niewielki wymiary spowodowały, że do minimum – ale rozsądnego – ograniczono elementy sterujące. Na froncie obudowy znajdziemy oprócz podświetlanego na biało ciekłokrystalicznego wyświetlacza, jeszcze potencjometr głośności i cztery przyciski funkcyjne. Ich obsługa jest bardzo intuicyjna i po kilku minutach nabierzemy wprawy w ich wykorzystaniu. Kabel od mikrofonu (popularnej “gruszki”), zamontowany jest na stałe (nie ma możliwości wypięcia mikrofonu), ale jest to spowodowane rozmiarami nadajnika – po prostu byłby kłopot z montażem pełnowymiarowego gniazda do mikrofonu.
 


Adapter bluetooth do CB. WA-CB.Fot. Mark Snow
Adapter bluetooth do CB. WA-CB.

Fot. Mark Snow

Funkcje

Aż trudno uwierzyć ale w tak małej obudowie pracuje “pełnowymiarowy” nadajnik CB. Radiotelefon obejmuje wszystkie dostępne w krajach europejskich standardy pasma CB. Fabrycznie jest on ustawiony na polski (tzw. podstawowa czterdziestka – od 26,960 do 27,410 MHz w AM lub FM), ale w zalezności od kraju, w którym jesteśmy możemy dostosować emisję I moc urządzenia do wymagań obowiązujących w danym państwie. Możemy zatem dowolnie wybrać jeden z 8 standardów.
M-Mini wyposażone zostało w bardzo wygodną, automatyczną blokadę szumów (ASQ), którą można ustawić na jednym z 9 poziomów. To pozwala na lepszy, czytelniejszy odbiór innych użytkowników. Do wyboru mamy również ręczne ustawienie blokady szumów, którą, w zależności od indywidualnych preferencji, możemy ustawić w jednym z aż 28 poziomów od wartości „O.F” (wyłączona) do wartości „2.8”.
W M-mini znajdziemy także funkcję regulacji czułości odbiornika (RF Gain), podczas pracy w modulacji amplitudy (AM). Podobnie, jak w przypadku blokady szumów, czułość możemy ustawić na jednym z 9 poziomów. Przyciskami funcyjnymi możemy także przełączać rodzaj modulacji: AM – modulacja amplitudy I FM – modulacja częstotliwości. Możemy także włączyć funkcję skanowania wszystkich kanałów, automatycznego przełączania między kanałem ratunkowym “9”, a kanałem drogowym “19”, a także zablokować wszystkie przyciski tak, by przez nieuwagę nie zmienić dotychczasowych ustawień.

Bezprzewodowy mikrofon bluetooth do CB - WA-CBFot. Archiwum
Bezprzewodowy mikrofon bluetooth do CB - WA-CB

Fot. Archiwum

Wszystkie podstawowe informacje wyświetlane są na podświetlanym na biało ciekłokrystalicznym wyświetlaczu. Pokazuje on m.in.: aktualny numer kanału, wybrany rodzaj emisji, słupkowe wskazania siły sygnału wychodzącego I przychodzącego (S/RF), a także inne dodatkowe funkcje (np. automatyczną blokadę szumów czy czułość odbiornika).
Bardzo funkcjonalną I wartą odnotowania innowacją zastosowaną w Midlandzie M-mini jest dodanie dodatkowego złącza akcesoryjnego 2xjack na panelu sterowania. Złącze takie było już znane w modelach innych producentów, ale to dopiero Midland zaprezentował bardzo ciekawy zestaw akcesoriów, które można podłączyć do tego gniazda. Mowa o adaptorze Bluetooth, dającym możliwość sparowania z bezprzewodową mikrofonosłuchawką (Midland BT WA-29) i przyciskiem nadawania montowanym na kierownicy (Midland BT WA-PTT). Dzięki temu możemy obsługiwać radiotelefon, bez konieczności wypuszczania z rąk koła kierownicy. Ma to ogromne znaczenie w kontekście bezpieczeństwa na drodze. Tradycjonaliści mogą też wybrać unikatowy, bezprzedwodowy mikrofon (“gruszkę”) wykorzystujący bluetooth – Midland WA Mike. Zwijający się kabel łączący mikrofon z nadajnikiem nie będzie już stanowił żadnego problemu.


Mikrofonosłuchawka bluetooth. WA-29.Fot. Mark Snow
Mikrofonosłuchawka bluetooth. WA-29.

Fot. Mark Snow

Jak to wszystko działa?

Wydawać by się mogło, że im mniejsze urządzenie, to tym trudniej będzie je obsługiwać (zredukowano liczbę przycisków I pokręteł sterujących, jeden przycisk odpowiada za kilka funkcji). Tymczasem wystarczy poświęcić kilka-, kilkanaście minut, byśmy “rozpracowali” kombinację pod którą “kryją” się poszczególne klawisze funkcyjne. Owszem, ustawienie automatycznej czy ręcznej blokady szumów, a także czułości odbiornika będzie wymagać od nas trochę uwagi, ale z drugiej strony, da nam to ogromny komfort podczas używania nadajnika w trasie. Docenimy, że “gruszka” wyposażona została w przełącznik kanałów góra/dół. Jednak najwiekszą funkcjonalnością cechuje się złącze 2xjack do którego podłączymy adapter bluetooth. Bezprzewodowa “gruszka”, a zwłaszcza mikrofonosłuchawka, umożliwi nam indywidualną łączność, którą będziemy mogli prowadzić nawet w nocy, nie budząc przy tym podróżujących z nami pasażerów. Mikrofonosłuchawka sprawdzi się także, kiedy na pokładzie naszego samochodu znajdują się milusińscy. Język używany w komunikacji CB nie zawsze jest “najwyższych lotów”, a zastosowanie tego akcesorium pozbawi nas kłopotliwych pytań od najmłodszych. Sparowanie z innymi urządzeniami wyposażonymi w bluetooth powoduje, że nadajnik CB mogą teraz zamontować także motocykliści, wykorzystując serię urządzeń przeznaczonych dla nich, a występujących pod oznaczeniem Midland BT. Niezwykle wygodny jest także sam sposób montażu radiotelefonu.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?


Parametry pracy:
Zakres częstotliwości: 25.565-27.99125 MHz
Wymiary 102x100x25 mm
Moc wyjściowa 4W
Modulacja: AM/FM
Napięcie zasilania: 13,8V
Wyjście na głośnik zewnętrzny (minijack)
Wymiary: 102x100x25 mm (z gniazdem antenowym oraz pokrętłem)
Waga: ok. 450g

Sugerowane ceny detaliczne:
Radiotelefoin CB Midland M-mini – 280 zł
Adaptor Bluetooth WA-CB – 190 zł
Mikrofon bluetooth WA-Mike – 250 zł
Mikrofonosłuchawka bluetooth WA-29 -160 zł

Zalety:
- niewielkie wymiary;
- ogromna funkcjonalność i dostępność akcesoriów;
- relacja cena-funcjonalność.

Wady:
- mikrofon na stałe podpięty do nadajnika.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty