Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Międzynarodowe prawo jazdy

Data publikacji: Autor: (J.S.)

 Wyjeżdżając za granicę własnym samochodem, należy zaopatrzyć się w międzynarodowe prawo jazdy. Nie we wszystkich krajach Europy zachodniej policjanci respektują nowe polskie dokumenty, uprawniające do kierowania pojazdami.

O wydanie międzynarodowego prawa jazdy zwracają się przede wszystkim zawodowi kierowcy. - Były przypadki kłopotów na granicy, dlatego kierowcy ciężarówek, samochodów z przyczepami wolą posiadać międzynarodowe prawo jazdy - uważa Bernadeta Licau z Urzędu Gminy w Somoninie.

Po międzynarodowe prawo jazdy należy udać się do swojego urzędu gminy lub urzędu miasta. Tam należy złożyć podanie o wydanie lub o wymianę międzynarodowego prawa jazdy, które straciło ważność. Do podania trzeba dołączyć zdjęcie legitymacyjne. Za wydanie nowego, międzynarodowego prawa jazdy, należy zapłacić 25 zł oraz dołączyć znaczek skarbowy wartości 5 zł. Przy wymianie dokumentu uiszcza się tylko opłatę 25 zł.

- Wydanie nowego prawa jazdy może nastąpić nawet od ręki - informuje Jerzy Pobłocki, kierownik Wydziału Komunikacji Starostwa Powiatowego w Kartuzach (na zdjęciu). Międzynarodowe prawo jazdy ważne jest przez trzy lata i wyłącznie z polskim prawem jazdy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w poniedziałek.

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości