Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Miejscowość znika z powierzchni ziemi. Jej miejsce zajmie droga S7

Data publikacji: Autor: Tomasz Chudzyński / Dziennikbaltycki.pl

Fot.  Dziennikbaltycki.pl Wieś Stare Babki w powiecie nowodworskim zostanie w całości wyburzona. Z powierzchni ziemi znikną budynki, w których jeszcze w październiku mieszkali ludzie. Wkrótce przebiegać będzie tędy trasa szybkiego ruchu S7.

Fot.  Dziennikbaltycki.plJako pierwszy zburzony został dom tuż przy wjeździe do wsi, po lewej stronie drogi. Mieścił się tam jeszcze niedawno mały sklepik. W środę przed południem pod budynek podjechała koparka czeskiej firmy Metrostav, wykonawcy odcinka S7 od Koszwał do Nowego Dworu Gdańskiego. Wystarczyło kilkanaście minut, by sporej wielkości dom zmienił się w kupę gruzu.

Wkrótce podobny los czeka kilkanaście pozostałych budynków części Starych Babek przeznaczonych do wyburzenia. W ciągu dwóch tygodni cały plac budowy w Starych Babkach ma zostać uprzątnięty i przygotowany do prac drogowych (oprócz burzenia budynków trwa też wycinka drzew rosnących wzdłuż trasy). - Zniknie większa część wsi, która była najbardziej zaludniona - mówi Piotr Michalski, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest inwestorem S7. - To w sumie kilkadziesiąt budynków, mieszkalnych i gospodarczych. Wysiedlonych zostało blisko 70 mieszkańców.

Mniejsza część wsi nie zostanie naruszona. Jej mieszkańcy z niepokojem obserwowali, jak znikają domy ich niedawnych sąsiadów. - Powyjeżdżali do Gdańska, Nowego Dworu Gd., Elbląga - mówią o byłych sąsiadach. Każdemu z wysiedlonych mieszkańców przysługiwało odszkodowanie za utracony majątek. Ustaliliśmy, że opiewały one na kwotę od 110 tys. zł do 350 tys. zł. - Generalnie większość mieszkańców od razu zgodziła się na propozycję wysokości odszkodowań, część odwołała się do wojewody - mówi - mówi Piotr Michalski, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która jest inwestorem S7. - Tylko jedna osoba czeka jeszcze na ponowną wycenę nieruchomości, z której została wywłaszczona. 82-letnia Leokadia Rychter z pobliskiego Mirówka nie zgadza się ze słowami Michalskiego. Jej dom także został wyburzony.

Budowa żuławskiego odcinka S7 Koszwały - Nowy Dwór Gdański - Kazimierzowo ma się zakończyć w 2018 roku. Powstanie blisko 40-kilometrowy odcinek dwupasmowej trasy (mniej więcej wzdłuż obecnej drogi krajowej). Na całej trasie powstanie w sumie 40 mostów, w tym dwa największe - dwupasmowe przeprawy na Wiśle i Nogacie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości