Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Miliard straty na paliwie!

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. Karina Trojok Miliard złotych stracił budżet państwa w wyniku nieprawidłowości w obrocie paliwami płynnymi do jakich dochodziło od początku 2000 r do czerwca 2003 r. Dane takie opublikowała Najwyższa Izba Kontroli.

Według raportu NIK nieskuteczne działania ministrów finansów i gospodarki oraz prezesa Urzędu Regulacji Energetyki przyczyniły się do co najmniej miliardowych strat poniesionych przez skarb państwa.

 Fot. Karina Trojok

Zdaniem NIK organy administracji nie wypełniały swoich obowiązków z należytą dokładnością i szybkością. Z opóźnieniem reagowały na informacje od służb kontrolnych i społeczeństwa. Nie przygotowały także odpowiednio wcześnie skutecznych przepisów zabezpieczających zyski budżetu państwa, co prowadziło do kolejnych nadużyć.

 

Obowiązkiem podatkowym nie objęto m.in. komponentów paliwowych produkowanych w kraju oraz przywożonych z zagranicy. Oleje opałowe można było sprowadzać bez obowiązku ich barwienia i znaczenia, dzięki czemu  trafiały na rynek jako napędowe. Straty powstałe w wyniku takich działań wyniosły ok. 300 mln zł.

Zastrzeżenia NIK dotyczyły także wwozu paliw do Polski. Obecnie obowiązuje zakaz wwozu do Polski większej ilości paliwa niż 200 litrów, ale przez kilka lat mimo, że do ministra finansów płynęły liczne interwencje i sygnały, nie reagował on na brak ograniczenia i nie wprowadził odpowiednich przepisów. W związku z tym, wwożone ze wschodu paliwo sprzedawano na rynku. Tu budżet poniósł straty w wysokości 660 milionów złotych.

Najwyższa Izba Kontroli oceniła natomiast pozytywnie kontrole prowadzone przez służby podległe resortom, które ujawniają nadużycia w obrocie paliwami.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości