Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Miliard w częściach

Data publikacji: Autor: Krzysztof M. Kaźmierczak - Gazeta Poznańska

System likwidacji szkód komunikacyjnych jest głównym źródłem nieprawidłowości w handlu używanymi częściami samochodowymi - uważają uczestnicy wczorajszego spotkania w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu. Brali w nim udział przedstawiciele Stowarzyszenia Właścicieli Autoryzowanych Stacji Obsługi, wiceminister finansów i wicewojewoda wielkopolski.

 

- Brak wymogu rozliczania fakturami napraw pojazdów doprowadził do tego, że za pieniądze z polis komunikacyjnych finansuje się szarą strefę - uważa Ryszard Roszak, prezes Stowarzyszenia Właścicieli ASO.

 

- Większość napraw wykonywanych jest w warsztatach, które dzięki zbyt liberalnym przepisom nie muszą wykazać źródła pochodzenia użytych części. W ten sposób do likwidacji szkód komunikacyjnych używa się części pochodzących z kradzieży lub przemytu.

 

Według stowarzyszenia szara strefa zarabia na częściach rocznie miliard złotych, a ubezpieczycielom nie zależy na jej ograniczeniu.

- Przy poprzedniej zmianie przepisów lobby firm ubezpieczeniowych doprowadziło do rezygnacji z obowiązku ścisłego rozliczania napraw - przyznał Stanisław Stec, wiceminister finansów, zapowiadając, że dołoży starań by wprowadzić obowiązek wykazywania wszelkich napraw fakturami.

 

Waldemar Witkowski, wicewojewoda wielkopolski

 

- Polska jest jednym z nielicznych krajów, w których samochody kradzione są nie dla nich samych, ale głównie na części. Potrzebne są zmiany systemowe, które sprawią, że problemy związane z funkcjonowaniem kiermaszy części samochodowych rozwiążą się samoistnie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości