Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Historia motoryzacji

Milion Espace’ów

Data publikacji: Autor: (mp)

Cztery genracje Renault Espace Milionem sprzedanych modeli Espace może poszczycić się firma Renault. Samochód o tej nazwie produkowany jest już od 20 lat.

Milionem sprzedanych modeli Espace może poszczycić się firma Renault. Samochód o tej nazwie produkowany jest już od 20 lat.  

 

Espace opracowany został przez Renault we współpracy z firmą Matra. Jego prototyp pojawił się w 1979 roku. Auto pod nazwą P16 nie weszło jednak do produkcji. Udało się to dopiero modelowi P23, który w 1984 roku zjechał z linii montażowej.
Cztery genracje Renault Espace
Espace zapoczątkował europejską karierę aut klasy minivan. Swoją nazwę  (Espace to po francusku „przestrzeń") zawdzięcza rozmiarom i obszernej przestrzeni przeznaczonej dla pasażerów, z możliwością przestawiania lub wyjmowania foteli. W latach 80. To była nowość!

 

Początkowo auto nie spotkało się z pozytywnymi ocenami. Zaskakiwało nowatorską, jednobryłową sylwetką. Z czasem klienci docenili jego uniwersalność.

 

Obecnie oferowana jest już czwarta generacja Espace. Pojazd jest produkowany we Francji z krótszym (Espace) i wydłużonym (Grand Espace) rozstawem osi. Renault oferuje trzy silniki benzynowe (2.0 16V, 2.0 T i 3.5 V6) oraz trzy silniki wysokoprężne (1.9 dCi, 2.2dCi oraz 3.0 V6 dCi). Współpracują one z 6-cio biegową skrzynią manualną lub 5-cio stopniową przekładnią automatyczną.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości