Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Miliony na 80 km lokalnych dróg

Data publikacji: Autor: Jacek Klein

Fot. Archiwum Wojewoda pomorski podpisał umowy na remonty i budowę prawie 80 km powiatowych i gminnych dróg na Pomorzu. Samorządy w ramach kolejnej edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych otrzymają na tegoroczne inwestycje drogowe 56,5 mln zł.


O dofinansowanie można było ubiegać się do września ub. roku. Do komisji oceniającej projekty napłynęło łącznie 101 wniosków Fot. Archiwum opiewających na kwotę 165 mln zł. Tak jak w ubiegłych latach zapotrzebowanie samorządów znacznie przekroczyło możliwości finansowe budżetu państwa. Między wszystkie województwa do podziału jest bowiem 1 mld zł.


Dofinansowanie połowy kosztów uzyskają te samorządy, których wnioski zostały przez komisje najwyżej ocenione. Komisja przyznała dofinansowanie 28 projektom. Zakwalifikowanych zostało 12 wniosków powiatowych na łączną kwotę 28,3 mln zł, co pozwoli wykonać remonty, budowy i przebudowy na łącznym odcinku ok. 54 km. Dofinansowanie uzyska 16 gminnych wniosków, również na łączną kwotę 28,3 mln zł, co pozwoli wykonać prace na łącznym odcinku ok. 23 km.


Pieniądze z budżetu otrzyma m.in. gmina Kościerzyna na modernizację ulicy Dworcowej, powiat gdański na remont drogi Lublewo - Bielkówko - Straszyn czy powiat bytowski na przebudowę drogi na odcinku Radusz - Kołczygłowy.


Lista projektów drogowych nie jest jeszcze całkowicie zamknięta. Jeśli postępowania przetargowe przyniosą oszczędności, dofinansowanie będą mogły uzyskać samorządy zajmujące pierwsze pozycje na listach rezerwowych lub samorządy, które otrzymały niższe kwoty wsparcia od wnioskowanych.


Rozstrzygnięto już jeden przetarg w gminie Pruszcz Gdański, z którego oszczędności wynoszą 1,66 mln zł. Dzięki temu większe dofinansowanie uzyska gmina Chmielno.


Ostateczny termin rozliczenia wszystkich projektów to 31 grudnia 2011 roku.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości