Wszystko
o samochodach

Porady / Wyposażenie

Miły chłód w samochodzie ...

Data publikacji: Autor: (w)

... to nie tylko przyjemność

Ostatnie lata są szczególnie gorące - coraz więcej kierowców myśli o samochodzie z klimatyzacją. Jeszcze kilka lat temu takie urządzenie było dostępne w pojazdach wyższej klasy, obecnie nawet najmniejsze auta są dostępne w wersji z pokładową "chłodziarką".

Jeśli ktoś poważnie myśli o klimatyzacji, to zakup z fabryczną instalacją jest najbardziej opłacalny. W związku z niską sprzedażą nowych samochodów, od pewnego czasu wiele marek proponuje samochody z klimatyzacją po promocyjnej cenie. Niektórzy importerzy oferują klimatyzację już w cenie 2.500 złotych. Bywają okazje, że cena klimatyzacji jest wliczona w cenę samochodu.

Najdroższym rozwiązaniem jest montaż klimatyzacji w samochodzie już eksploatowanym. Jest kłopotliwy i przez to znacznie droższy.

Do niedawna najczęściej stosowana była klimatyzacja sterowana "ręcznie". Kierowca ustawiał temperaturę do potrzeb własnych i pasażerów. Ostatnio coraz częściej klimatyzacją sterują czujniki elektroniczne, które "pilnują", aby temperatura w kabinie była taka, jaką wybrał kierowca. W samochodach wyższej klasy standardem bywają urządzenia, które umożliwiają indywidualne ustawienia temperatury dla kierowcy i pasażera obok, a nawet dla pasażerów tylnej kanapy.

Samochodowy klimatyzator nie tylko chłodzi. Obniża też wilgotność powietrza, co jest ważne jesienią, zimą i wczesną wiosną. Dzięki temu szyby pojazdu nie są zaparowane.

Klimatyzację należy użytkować z umiarem. Podstawową zasadą jest, aby różnica między temperaturą wnętrza pojazdu a temperaturą na zewnątrz nie była zbyt duża - łatwo wówczas o przeziębienie. Z tych samych przyczyn, samochodu nie należy wychładzać zbyt gwałtownie i raczej nie używać klimatyzacji podczas krótkich przejazdów w mieście.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości