Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Historia motoryzacji

Minęło 28 lat od zakończenia produkcji Syreny

Data publikacji: Autor: Marek Zoellner

Fot. Archiwum Polskapresse "Należy zbudować popularny, oszczędzający czas środek przewozu przy wykonywaniu czynności służbowych i wypoczynku, przeznaczony dla racjonalizatorów, przodowników pracy, aktywistów, naukowców i przodujących przedstawicieli inteligencji" - tak brzmiało jedno z postanowień KC PZPR w maju 1953 r.
"Należy zbudować popularny, oszczędzający czas środek przewozu przy wykonywaniu czynności służbowych i wypoczynku, przeznaczony dla racjonalizatorów, przodowników pracy, aktywistów, naukowców i przodujących przedstawicieli inteligencji" - tak brzmiało jedno z postanowień KC PZPR w maju 1953 roku.

Fot. Archiwum Polskapresse Słowa stały się czynem i w ten sposób do życia powołano jeden z najpopularniejszych samochodów - Syrenę.

CZYTAJ TAKŻE

To mogła być zupełnie inna Syrena

Syrena - królowa polskich szos


Samochód, który przez lata był przedmiotem wielu żartów, produkowano przez 25 lat. Powstało 521 311 sztuk. Produkcja zakończyła się 30 czerwca 1983 r.. Z okazji tej rocznicy przypominamy królową szos.

Fot. Archiwum Polskapresse Ale to nie jedyny jubileusz. Wczoraj minęło 20 lat od dnia, w którym do historii przeszedł król polskich dróg - Fiat 125 p. To auto produkowano w FSO na warszawskim Żeraniu od 28 listopada 1967 r. do 29 czerwca 1991 na podstawie umowy licencyjnej z włoskim Fiatem. Po wygaśnięciu licencji w 1983 roku nazwę zmieniono na FSO 125 p.

Polski Fiat eksportowany był do większości państw świata: Jugosławii, Czechosłowacji, Węgier, Anglii, Bułgarii oraz NRD, ale także do: Egiptu, Kolumbii czy Tajlandii.

Źródło: Gazeta Wrocławska

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Tomek0123

    "Wczoraj minęło 28 lat od dnia, w którym do historii przeszedł król polskich dróg - Fiat 125 p." Czy na pewno? A może tylko 20...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości