Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ministerstwo planuje

Data publikacji: Autor: Tomasz Falba - Dziennik Bałtycki

Fot. Przemek Świderski: Autostrada z Gdańska do Łodzi nadal pozostaje w sferze marzeń, choć rządowe kalendarze napawają optymizmem. Kierowcy powtarzają jednak - "pojedziemy, to uwierzymy".

Resort Infrastruktury nie traci wiary. W przyszłym roku w budowie ma być większa część autostrady A-1.

 

Tak przynajmniej wynika z dokumentu zawierającego harmonogram budowy autostrad i dróg ekspresowych na lata 2004-2006 i lata dalsze. Został on w ubiegłym tygodniu zaprezentowany rządowi.

 Fot. Przemek ¦widerski: Autostrada z Gdañska do £odzi nadal pozostaje w sferze marzeñ, choæ rz±dowe kalendarze napawaj± optymizmem. Kierowcy powtarzaj± jednak -

Lektura dokumentu napawa optymizmem. Przede wszystkim resort infrastruktury potwierdza w nim, że budowa pierwszego, 91-kilometrowego odcinka A-1 z Gdańska do Nowych Marzów rozpocznie się jeszcze w tym roku. Z wcześniejszych deklaracji wynika, że będzie to najprawdopodobniej 2 maja.

 

Ale to nie koniec dobrych wiadomości. W punkcie "zamierzenia na rok 2006" Ministerstwo Infrastruktury deklaruje, że w przyszłym roku w budowie będzie już 400 kilometrów autostrady A-1 (cała liczy 597 km). Chodzi o odcinki: Gdańsk - Nowe Marzy (91 km), Nowe Marzy - Toruń (61 km), Stryków - Pyrzowice (198 km), Sośnica - Świerklany (23 km) i Świerklany - Gorzyczki (27 km).

 

Jak to możliwe? Jak tłumaczy wiceminister infrastruktury, a jednocześnie pełnomocnik rządu do spraw budowy dróg krajowych i autostrad Jan Ryszard Kurylczyk, dzięki niewielkiej zmianie organizacji pracy. Otóż dotychczas zaczynano przetargi na wykonanie prac drogowych w okolicach lutego, kończono w maju i czerwcu, a dopiero od lipca ruszały roboty.

- Tym razem udało się doprowadzić do tego, że większość przetargów rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku i będą one trwały do marca tego roku, a prace na drogach rozpoczną się w kwietniu - tłumaczy Kurylczyk. Dzięki tej oszczędności uda się wykonać większy zakres robót.

 

Miejmy nadzieję, że wiceminister nie skończy na obietnicach. Jako wojewoda pomorski dał się poznać jako zwolennik jak najszybszego wybudowania autostrady A-1. To właśnie dzięki niemu udało się, po siedmiu latach oczekiwań, podpisać w końcu umowę na budowę tej drogi.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości